TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU


ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR


1970 liyıllarda,Hurmalı dan çıkıp Döşemedeki arkadaşları da alıp stada doğru yol alırdık. Maçın saati 13.00 olmasına rağmen sabah kahvaltısından sonra hazırlıklara başlardık. Babam Sabit Reyhanioğlu, Kardeşim Yıldıray Reyhanioğlu ,ÖzcanKarabulut,MehmetYıldırım,BehzaSertler,FarukBatmaz,Dogan Özşahin ve Mahallenin  Büyükleri Amcalar, Dayılar Eğlenceye gider gibi hazırlıkları tamamlardık.

Stada vardığımızda en az elli kişi olurduk. Gidenlerin yarısı Demirsporlu Diğer yarısı Adanasporluydu

Aynı grup her hafta maça giderdik. İkisi de Bizim Takımımızdı Stadın çevresi iki duvarla çevriliydi Birinci etaptan geçtikten sonra kebap kokuları yayılırdı. Zambo dayı orkestra şefi gibi kebap tezgahını yönetirdi Kebap,turp,Şalgam  Halka tatlı en büyük lüksümüzdü Hafta sonunu iple çekerdik  Dürümler hazırlanır,İkinci turnikeden sonra güney kala arkasında yerimizi alırdık.Her maç yerimiz belliydi kombine almış gibi Güney kale arkasında yerimizi alırdık..Erken girmezsen tel örgülerde bile yer bulamazsın.

Futbolcular Sahaya çıkar çıkmaz tribünleri selamlamaya koşarlardı.Seyirci enerjisini futbolculara  maç başlamadan verirdi.Amigomuz bile tekti. Hangi takımımızın maçı varsa o formayla gelirdim ve tüm stadı çoştururdu.

Kısa boyu,Dışarı çıkmış göbeğiyle maç boyu durmazdı. Tribün liderideAmiğosuda  Göbekliİboydu

Seyirci yoktu.Herkes Taraftardı ve doksan dakika takımın yanında  olurdu.Devre arasında  toprak sahanın arazözle  sulanması bile alkış alırdı

Yılda iki kez takımımız karşı karşıya gelirdi.En keyif aldığımız anlardı.Tatlı bir rekabet vardı.Takımlar el ele çkar seyirciyi birlikte semlardı.KartalYaşar,KamyonBehçet,FüzeSelami,Necip,Kasap Burhan ve diğer  futbolcular dostluk görüntüsü sergilerdi.Maç bitimi  sonuç  ne olursa olsun kol kola ,yan yana neşe içinde evlerimize dönerdik.

Adanalıydık,Turuncu.Beyaz..Mavi.Laciver bu kentin rengiydi .Bu kentin Siyahı.Beyazı..Sar.Kırmızısı..Sarı Laciverti yoktu bu bu kentin..

1970 yılların taraftarını tekrar yaratalım.Başka ADANA yok

Güneş,Turuncu Doğar Pamuğun üzerine,Gök Mavidir Deniz Lacivert

              Biz Adanalıyız

                                                                                               Turuncu Adam

                                                                                    MAHMUT  REYHANİOĞLU

 YAZARLAR

 • Çarşamba 22 ° / 13 ° Güneşli
 • Çarşamba 22 ° / 13 ° Güneşli
 • Çarşamba 22 ° / 13 ° Güneşli
 • BIST 100

  104.993%0,98
 • DOLAR

  5,7555% -0,40
 • EURO

  6,3375% -0,42
 • GRAM ALTIN

  270,30% -0,24
 • ÇEYREK ALTIN

  445,995% -0,24