SİYASET 29.11.2021 11:03:00 238 0
 • BIST 100

  2.785%0,00
 • DOLAR

  17,8902% -0,05
 • EURO

  18,3480% 0,38
 • GRAM ALTIN

  1.033,6% 0,00
 • Ç. ALTIN

  1705,44% 0,00
 • Çarşamba 34.3 ° / 25.2 ° Bulutlar
 • Perşembe 33.6 ° / 24.6 ° kırık bulutlar
 • Cuma 36.1 ° / 23.9 ° kırık bulutlar

CHP'Lİ TANAL, "DEVLETİN TMO’SU ÇEKİLDİ, MEYDAN İTALYAN ŞİRKETİNE KALDI"

Tanal, Toprak Mahsulleri Ofisi, kaliteli fındığın ana vatanı Düzce Akçakoca’daki fındık alım merkezini kapattı. Bu karar Akçakoca’da büyük bir depo kiralayan İtalyan çikolata ve fındık devi Ferrero’ya yaradı" dedi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’li vekil Mahmut Tanal, TMO’nun Akçakoca’dan çekilmesinin zihinlerde soru işareti bıraktığını belirterek, İtalyan Ferrero’nun istediği gibi at koşturacağını söyledi.
Kaliteli fındığıyla dikkat çeken ve Türkiye’de fındığın önde gelen üretim merkezlerinden biri olan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, Toprak Mahsulleri Ofisi şaşkınlığı yaşanıyor.
Düzce’nin fahri vekili olarak bilinen CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Akçakocalı fındık üreticilerinin mağduriyetine yol açacağı gerekçesiyle söz konusu kararı Meclis gündemine taşıdı.
Tanal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, Akçakoca Fındık Alım Merkezi’ni kapatma kararı almasının gerekçesini sordu. Tanal, söz konusu kararın Bakanlığın bilgisi dahilinde alınıp alınmadığına ilişkin bilgi talep etti. CHP’li vekil, fındık alım merkezini kapatma kararı gözden geçirilip geçirilmeyeceğini sordu.
Bakan Pakdemirli’ye “Fındık Alım Merkezi’nin kapatılması, Akçakocalı üreticilerinin özel firmaların, fındık kartellerinin insafına terkedilmesi anlamına gelmiyor mu?” sorusunu yönelten Tanal, devamında “Akçakoca ilçesinde fındık üreten yurttaşlarımızın mağdur olmaması adına gerekli adımlar atılacak mıdır?” diye sordu. Tanal, Akçakoca’da yıllık üretilen fındık miktarı, ve TMO’nun Akçakocalı üreticilerden aldığı fındık miktarına ilişkin ise bilgi talep etti.  
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP’li vekil Mahmut Tanal, TMO’yu yanlıştan dönmeye davet etti.
İtalyan çikolata ve fındık devi Ferrero firmasının Akçakoca’da büyük bir depo kiralayarak üreticiden fındık satın aldığını aktaran Tanal, Toprak Mahsulleri’nin Akçakoca’daki fındık piyasasından çekilmesinin zihinlerde soru işaretleri oluşturduğunu belirterek, “Şu an Ferrero’nun depoları ağzına kadar fındık dolu. Firma, ucuzluk konusunda fırsat kolluyor. Ferrero, sonuçta yüksek kar amacı güden uluslararası bir şirket. İstediği şekilde fiyat belirliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de Akçakoca’daki fındık alım merkezini kapatması, Ferrero firmasının elini daha da güçlendirdi. Deyim yerindeyse Ferrero ve diğer özel şirketler, Akçakoca’da istedikleri gibi at koşturacak. Devlet, Akçakocalı üreticileri, fındık kartellerinin insafına terk etti. Akçakoca İlçe Başkanımız Sayın Tuğrul Abanoz’un ifade ettiği gibi Akçakocalılar traktör tepesinde fındığını Sakarya’ya TMO fındık alım merkezine götüremeyeceğine göre, mecburen mahsulünü ilçede ucuz fiyattan özel firmalara satacak. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin bu işe el atmasını bekliyoruz” dedi.

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

“KENDİ VATANDAŞIMIZ SOKAKTA KALIYOR SURİYELİLERE EV YAPIYORSUNUZ”

Erdoğan, Taşucu Limanı’nda sondaj Gemisi’ni uğurlama törenine katıldı

CHP'li Ayhan Barut, anız yangınına çare bulunmasını istedi

CHP SÖZCÜSÜNDEN AKKUYU NS KONUSUNDA ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

"EPDK, Yenilenebilir Enerji Sektörüne Darbe Vuracak Düzenleme Hazırlıyor"

Kılıçdaroğlu,“Yeniden Kurtuluşu Başlatmamız Lazım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem ayı iftarına katıldı

VP'li Bursalı, "“Atlantik Sisteminin sonuna gelmiş bulunuyoruz"

CHP'den Çocuk Yoksulluğu Raporu

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI YANIK, ADANA’DA ZİYARETLERDE BULUNDU

CHP’Lİ SÜMER, MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİ TAKİPTE

BAKAN DERYA YANIK, BAŞKAN KOCAİSPİR’İ ZİYARET ETTİ

CHP'Lİ TUTDERE, ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİ DİNLEDİ

Ersoy,“Artan Kadın Cinayetleri Son Bulsun Meclis Göreve”

CHP'li Barut,"Süt krizi derinleşiyor"

ERDOĞAN,"CUMHUR İTTİFAKI OLARAK SEÇİMDEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ"

CHP'li Salıcı: “Sayın Nebati Korumasız Gelsin, Üreticilerle Sohbet Etsin”

CHP'li Torun’dan Özhaseki’ye Yanıt: “O Devirler Kapandı”

Kılıçdaroğlu ODTÜ'lü Gençleri Kutladı

AKP'li Sarıeroğlu’ndan Ceyhan Cemevine ziyaret

AKP'li Özhaseki, "Bizim alnımız açık"