SİYASET 1.12.2021 06:17:00 147 0
 • BIST 100

  2.086%0,00
 • DOLAR

  13,5171% 0,59
 • EURO

  15,4212% 0,57
 • GRAM ALTIN

  788,45% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1300,9425% 0,30

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 21 15 1 5 23 50
2.Konyaspor 20 11 3 6 16 39
3.Hatayspor 21 11 8 2 4 35
4.Başakşehir FK 20 10 6 4 10 34
5.Adana Demirspor 21 9 5 7 6 34
6.Fenerbahçe 21 9 6 6 7 33
7.Beşiktaş 21 9 7 5 3 32
8.Alanyaspor 21 9 7 5 0 32
9.Gaziantep FK 21 9 8 4 -1 31
10.Sivasspor 21 7 5 9 7 30
11.Fatih Karagümrük 21 8 7 6 -1 30
12.Kayserispor 21 7 7 7 0 28
13.Galatasaray 21 7 8 6 -2 27
14.Giresunspor 21 7 10 4 -1 25
15.Antalyaspor 21 6 10 5 -10 23
16.Göztepe 21 5 10 6 -5 21
17.Kasımpaşa 21 5 10 6 -5 21
18.Altay 21 5 13 3 -12 18
19.Çaykur Rizespor 21 5 13 3 -19 18
20.Yeni Malatyaspor 21 4 14 3 -20 15
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28
 • Salı 10 ° / 3.7 ° Bulutlar
 • Çarşamba 7.5 ° / -0.3 ° kırık bulutlar
 • Perşembe 7.1 ° / 0.4 ° Bulutlar

"Cumhur İttifakı'nın adayı Sayın Cumhurbaşkanımızdır"

AKP'li Ömer Çelik,"Önümüzdeki seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımız kuşkusuz Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayıdır" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik,açıklamalarda bulundu.

Çelik, eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç'ın "Erdoğan'a rakip olmayacağım diye içtihatta bulundum, beni fazla zorlamasınlar içtihatlar değiştirilebilir." açıklamalarının sorulması üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Cumhurbaşkanımızın tekrar aday olup olmayacağı konusu herhangi bir spekülasyon konusu ya da sorgulama alanı değil AK Parti açısından. Sayın Devlet Bahçeli'nin açıklamalarıyla da bütün bir Cumhur İttifakı açısından bunun net bir şekilde ortada olduğu gözüküyor. Cumhur İttifakı'nın adayı tabii ki Sayın Cumhurbaşkanımızdır 2023 seçimlerinde. AK Parti'den bir açıklama yapılmadığı da doğru değildir. Yani bu hemen hemen her İl Danışma Meclisi'mizde hemen hemen bütün il kongrelerimizde, teşkilatlarımızla ve belediye başkanlarımızla bir araya geldiğimiz her zeminde bütün AK Parti kurmayları, AK Parti yöneticileri ve arkadaşlarımız bunu zaten güçlü bir şekilde açıklıyor. Daha da önemlisi zaten Cumhur İttifakı'nın tabanının görüşü budur, vatandaşlarımızın görüşü budur. Nihayetinde hepimiz siyasetçi olarak vatandaşın emrindeyiz. Bu açıdan hiçbir tereddüt, hiçbir gölgeli alan, hiçbir gri alan yoktur. Önümüzdeki seçimlerde Sayın Cumhurbaşkanımız kuşkusuz Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayıdır. Bununla ilgili herhangi bir spekülasyon yok, şimdiye kadar açıklanmadı denecek bir şey de yok, defalarca açıklanmış bir husus ben de açıkladım, başka arkadaşlarımız da açıkladı."

"Çok yakışıksız bir laf"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Şimdi bir de kendisini güçlü kılmak için MGK'yı bu işlere meze yapmaya başladı. Devletin en saygın kurumunu getirip de kendi siyasi ikbalin için nasıl siyasi meze yaparsın? Hani askeri vesayet vardı, ne oldu o askeri vesayete?" sözlerinin sorulması üzerine Çelik, şunları kaydetti:

"Demiş ki Sayın Kılıçdaroğlu 'Türkiye'nin en itibarlı kurumu' diye. Kuşkusuz Milli Güvenlik Kurulu çok itibarlı bir kurumdur ama kurumlar arasında böyle en itibarlı, daha az itibarlı diye bir yarış bir siyasetçi bir devlet adamı mantığı açısından doğru bir şey değildir. Kuşkusuz Milli Güvenlik Kurulu, çok itibarlı bir kurumdur, ülkemiz için vazgeçilmez bir kurumdur. Yaşadığımız coğrafya, karşı karşıya kaldığımız bölgesel ve küresel riskler açısından da Milli Güvenlik Kurulu'nun ürettiği perspektif ve ürettiği stratejiler, orada ele alınan konular son derece önemli olmaktadır. Ama bu 'meze' lafı doğrusu çok yakışıksız bir laf yani, bazen gerçekten Türkiye'nin ulusal meseleleri ile ilgili yani büyük meseleleri ile ilgili konuları ele alan kurumlarının, orada çıkan kararların bu şekilde hedef alınması kuşkusuz meseleye bir devlet adamı gözüyle bakılmadığını gösteriyor."

DW Türkçe'nin, "Dünyada en fazla Çerkes nüfusu Türkiye'dedir. En büyük asimilasyon da Türkiye'dedir." ifadelerine yer verdiği paylaşımıyla ilgili soru üzerine Çelik, "Bağımsız medya, bağımsız gazetecilik diyoruz ama bazı yayın organlarının, sistematik olarak Türkiye'deki onlara göre etnik meseleleri, bir takım fay hatlarını kurcalamak istediklerini de görüyoruz. Biz buna defalarca şahitlik ettik. Burada Çerkes kardeşlerimizin asimilasyona uğradığı gibi bir şeyi, biz bağımsız bir habercilik olarak kabul etmiyoruz. Bu bir fitne haberciliğidir." diye konuştu.

Çerkes Forumunun bu iddialara, "Bu yaklaşım, Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve beraberliğine karşı bir yaklaşımdır. Biz Çerkesiz, bizden hain çıkmaz." diyerek çok güzel bir cevap verdiğini söyleyen Çelik, Çerkeslerin bu cevabı verirken kendilerini Türkiye Cumhuriyeti mensubiyeti içinde konumlandırdıklarını kaydetti.

AK Parti Sözcüsü Çelik, "Onları Türkiye Cumhuriyeti mensubiyetinin dışında bir yerde konumlamak, azınlıkmış gibi bir yaklaşım sergilemek son derece provokatif bir yaklaşım. Türkiye'de Çerkescenin öğrenilmesi de kültürünün yaşatılması da tabi ki teminat altındadır, Türkiye Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde. Burada en ufak bir şüphe ve tereddüt yoktur. Herhangi bir ayrılık gayrılık da yoktur. Çerkes kardeşlerimizin bu habere verdiği cevabın sonuna kadar arkasındayız ve yüzde 100 katılıyoruz." dedi.

2022'de uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi

Çelik, yarın ilk toplantısı yapılacak asgari ücret görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine de Bakanlığın bir yetki alanının bulunduğunu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile değerli sendikaların görüşlerinin olduğunu belirtti. Herhangi bir şekilde onların sahasına girmekten kaçınmak istediğini dile getiren AK Partili Çelik, hakkaniyetli, makul bir asgari ücret tablosunun ortaya çıkması için bütün enstrümanların değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ömer Çelik, hem geçen hafta yapılan hem de bu MYK toplantısında asgari ücretle ilgili değerlendirmelerin yapıldığını, çeşitli görüşlerin ortaya koyulduğunu söyledi.

"Asgari ücret belirlenirken, vergi enstrümanı gibi enstrüman kullanılmalı, rakamlar şu şekilde olmalı" gibi bir şey söylemesinin doğru olmayacağını belirten Çelik, şunları kaydetti:

"Orada komisyon var. Nitekim müzakereler olacak. Kuşkusuz bizim bir yaklaşımımız var ama dediğim gibi hakkaniyetli, makul, adil ve sorun çözücü bir çerçevede... Şundan değerli vatandaşlarımızın hiçbir kuşkusu olmasın, bize iletilen her mesajı alıyoruz, hassas bir şekilde değerlendiriyoruz. Zaten hepimiz sahadayız. Vatandaşlarımızla oturuyoruz, konuşuyoruz, çeşitli değerlendirmeler yapıyoruz. Kuşkusuz alınan çeşitli kararların, yürünen yolun zor ve kolay zamanları oluyor. Zor zamanların da kolay zamanların da farkındayız. Pek çok krizi, önümüze gelen türbülansı, doğru siyasetler üreterek aşma deneyimine sahip bir siyasi kadroyuz. Son aylarda ortaya çıkan sıkıntıları da aşabilecek mekanizmaları, siyasetleri üretmeye çalışıyoruz. Şunun bilinmesini isterim, tabi ki AK Parti MYK'sı bu sıcak gündemle ilgili olarak kapsamlı bir değerlendirme yapmıştır. Dediğim gibi bu enstrümanların hepsi masadadır."

Çelik, Kovid-19 ile ilgili yeni varyant haberlerinin geldiğine de dikkat çekti. Çelik, Sağlık Bakanlığının tavsiyelerinin iyi izlenmesi gerektiğini belirterek, virüsten en büyük koruyucuların maske, mesafe ve temizlik olduğunu vurguladı.

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


BAŞKAN ÇELEBİ: "GENÇLER BU ÜLKEDEN UMUDUNU AKP YÜZÜNDEN KESTİ"

SEZEN  AKSU’NUN ADEM VE HAVVA’YA ŞARKISINDA ‘CAHİL’ DEMESİNE SUÇ DUYURUSU

"BÖYLE GİDERSE GIDA KRİZİ YAŞANACAK"

ÇARŞI VE GEZİ DAVASINDA KAVALA’YA TAHLİYE YOK

PARİS İSTİNAF MAHKEMESİ,  UZANLARIN 69 MİLYAR DOLARLIK TAZMİNAT DAVASINDA TMSF’DEN SAVUNMA İSTEDİ

CHP’Lİ AYGÜN, “ÜRETİCİYE BİR DARBE DE HAZİNE VE TİGEM’DEN”

CHP eski Milletvekili Develi'den Kılıçdaroğlu'na kurultay erteleme eleştirisi

TDP'Lİ MALGAF: "EN YAKIN ZAMANDA AMPULÜ PATLATACAĞIZ"

Barut, "Çiftçi devletten 214 milyar lira alacaklı"

CHP’li Bulut, "Öğretmenler İl/İlçe Emri Bekliyor”

CHP'Lİ TOPRAKTAN İKTİDAR MUHALEFET İŞBİRLİĞİ ÖNERİSİ

CHP'Lİ AKIN: "YENİLENEBİLİR ENERJİDE EN YÜKSEK POTANSİYELE CEZA"

KILIÇDAROĞLU'NDAN GENÇLERE İKLİM MEKTUBU

 Erdoğan, Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi'nde konuştu

CHP’DE 38. OLAĞANÜSTÜ KURULTAY BİR YIL ERTELENDİ

ORHAN SÜMER, “AKP TARIMDA NE YERLİ NE MİLLİDİR”

AKP'li Karaaslan,"Çok hızlı gidiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ni açtı

ÇULHAOĞLU:”KYK BORÇLU OLAN GENÇLERİMİZİN SORUNLARINI DA BİZ ÇÖZECEĞİZ”

İYİ parti'de Seçim sandığı güvenliği eğitimi

Ayhan Barut, TYP kapsamındaki emekçilerin sorunlarına çözüm bulunmasını istedi