EKONOMİ 19.05.2022 11:10:00 283 0
 • BIST 100

  2.419%0,46
 • DOLAR

  17,2260% 0,06
 • EURO

  17,6103% 0,36
 • GRAM ALTIN

  965,68% 0,31
 • Ç. ALTIN

  1593,372% 0,31
 • Perşembe 37.3 ° / 23.2 ° Açık hava
 • Cuma 36.9 ° / 23.9 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 22.9 ° Dağınık bulutlar

İkinci el araçta piyasa durgun ama fiyatlar yükseliyor

Altın, dolar, mevduat ve kripto paranın yanında artık otomobiller de yatırım aracı oldu

Otomobil pazarında hem üretim hem de satış rakamlarında daralma yılın ilk dört ayında rakamlara da yansıdı. 2022 Ocak-Nisan döneminde toplam otomotiv üretimi yüzde 9 azalarak 409 bin 903 adet, otomobil üretimi yüzde 20 azalarak 229 bin 200 adet olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı ise yüzde 18,5 oranında daraldı. Yılın ilk 4 ayında pazar büyüklüğü 212 bin 85 adet olarak kayıtlara geçti. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, otomobil satışları, yılın ilk 4 aylık döneminde geçen yıla göre yüzde 20,7 oranında azalarak 162 bin 398 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 10,2 azalarak 49 bin 687 adede düştü. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2022 Nisan ayında ise yüzde 2,4, otomobil pazarı yüzde 5,8 ve hafif ticari araç pazarı da yüzde 10,4 oranında azaldı.

Ukrayna savaşı, çip krizi, tedarik sorunları ve kurların yüksek olması nedeniyle neredeyse her ay zam gelen otomobil vatandaş için artık yatırım aracı oldu. Sektör temsilcileri bu rakamların geçtiğimiz yıllara göre düşük ancak içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle hiç de fena olmadığının altını çiziyor. En çok merak edilen konu olan araç fiyatlarının daha da artıp artmayacağı konusunda ise sıfır araçlarda bir zam beklentisi olmazken, ikinci el araç fiyatlarında ise yüzde 2 ila 4 arasında zam gelebileceği belirtiliyor.

SIFIRDA 212 BİN İKİNCİ ELDE 1 MİLYONLUK SATIŞ

 

Hem sıfır hem de ikinci el araç piyasasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Hem sıfır hem de ikinci el araç satışında bir düşüş var. Bu düşüşler geçmiş senelere göre kıyaslanmamalı. İçinde bulunduğumuz senenin ekonomik koşullarına göre düşünürsek bu satışlar hiç de fena değil. İlk 4 ayda sıfır araç bazında Türkiye pazarında 212 bin adet binek ve hafif ticari araç satıldı. Geçen senelere göre belli oranda daralmayı işaret ediyor. Ama ekonomik parametrelerin oluşturduğu ortam ve döviz kurunun yükseldiği ve pandeminin yaratmış olduğu tedarik sorunu gibi nedenlerle bu rakam açıkçası çok da kötü değil. İkinci el araçlarda da ilk dört ayda yaklaşık 1 milyon adetlik tekil satış var. Bu tekil araç satışı mükerrer satışları içermiyor. İkinci eldeki bu yaklaşık 1 milyon adetlik satış da az önce saydığım sebepler nedeniyle açıkçası çok kötü değil” ifadelerini kullandı.

RAKAMLAR KÖTÜ AMA…

“Sıfır kilometrede tedarik sorunu kalkmış olsaydı daha fazla sıfır kilometre araç satılacaktı ve bu ikinci el satışlarını da tetikleyecekti” diyen Hüsamettin Yalçın, “Dolayısıyla öyle bir durum olmadığı için bu rakamlar düşük ama içinde bulunduğumuz koşullara göre çok da kötü rakamlar değil. Çok da enseyi karartmamak ve otomobil sektörünü cesaretlendirmek gerekiyor” diyerek sektöre de bir mesaj iletti.

YATIRIM İÇİN 500 BİN LİRANIN ÜZERİNDEKİ ARAÇLAR TERCİH EDİLİYOR

Otomobilin artık bir vasıtadan çok yatırım aracı gibi görülmeye başlandığının altını çizen Yalçın, “Bir aracın toplam sahiplik maliyeti yani servis, bakım, lastik, sigorta, kasko, akaryakıt gibi maliyetlerin tümünden oluşuyor. Sıfır kilometre araç fiyatları arttığı için otomobil artık bir yatırım aracı haline geldi. Bu maliyetlere katlanıp sıfır kilometre araç alan insanlar kredi faiz getirisindense otomobil fiyatları her geçen gün değerlendiği için bir yatırım aracı olarak görüyor. Burada vatandaşlar daha çok C ve D segmenti dediğimiz yani 500-600 bin liranın üzerindeki araçları tercih ediyor. Vatandaşlar araca bu kadar para verip ‘bir sene içinde 1 milyon lira olmaması için herhangi bir neden olmadığını’ düşünerek yatırım aracı olarak görüyor. O yüzden yatırım aracı olarak otomobili tercih edenlerin böyle bir kriteri söz konusu” diye konuştu.

Yalçın ayrıca, “Bir aracın yıllık gideri aracın marka, model, hacim ve yakıt türüne göre değişiyor. Ancak vatandaşlar bütçelerine göre araç satın almalı. Ekonomiyi iyi gözlemlemeli ve borçlanırken kendisini riske atmayacak şekilde ayarlamalı. Bunlar en önemli parametrelerdir diye düşünüyoruz” dedi.(CO)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


Tavuk eti üretimi artarken, yumurta üretimi azaldı

Süt ve süt ürünleri üretimi azaldı

 F İSTANBUL ÜST DÜZEY KATILIMLA KAPILARINI AÇTI 

Kelepçe Bilezik Modelleri

Araç Değer Kaybında Yeni Dönem

Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar

Aşçı, "Otomobil Üretiminde maliyet 10 yılda 3 kat arttı"

Üretici fiyat endeksi yıllık %138,31, aylık %6,77 arttı

Aydem Yenilenebilir Enerji, AKUT İş Birliğinde Yangınla Mücadele Eğitimleri Verdi 

TÜİK'e göre tüketici fiyat endeksi yıllık %78,62, aylık %4,95 arttı

SEYHAN’DAN “ÜCRETSİZ KURBAN KESİM” HİZMETİ

Başkan Şen'den “Kurbanlık alırken dikkat edin!” uyarısı

EİB’den 1,7 milyar dolar ihracat

Fransa’ya hazırgiyim ihracatı 5 ayda yüzde 68 arttı

Yatlar, 26 milyar dolara yelken açtı

 Eskinazi; ​​​​​​​“Asgari ücret artışı zorunluluktu”

Ege İhracatçı Birlikleri Çin ile adımlarını sıklaştırıyor

Bayraktar,üretici ve market fiyatları farkını açıkladı

Merkez Bankası’nın kripto para yönetmeliği Anayasa’ya aykırı mı?

Türk-İş: Açlık sınırı 6 bin 300 lirayı geçti

EDUCATHON TÜRKİYE EĞİTİM MARATONUNUN SONUÇLARI AÇIKLANDI