KORONAVİRÜS SALGININDA MERSİN ve ADANA’da VAKA ARTIŞ ORANI %100

KISITLAMALAR KONUSUNDA BAKANLIK’TAN YENİ GENELGE

KORONAVİRÜS VERİLERİNDE ÖLÜ VE VAKA SAYISI AÇISINDAN REKOR

 “COVİD-19 AŞISININ ÜCRETSİZ OLMASI İÇİN DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALAR DESTEKLENMELİ”

ÜLKE GENELİNDE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ KORONAVİRÜS DENETİMLERİ BAŞLADI

SAĞLIK BAKANI’NDAN AYRINTILI PANDEMİ AÇIKLAMASI

KORONAVİRÜSÜ HAFİF GEÇİRMEK İÇİN 10 ÖNERİ

SAĞLIK BAKANI KOVİD İLE MÜCADELEDE HALKTAN DESTEK İSTEDİ

PANKREAS KANSERİ HEM SİNSİ HEM HIZLI İLERLİYOR

"KORONA’DAN CAN KAYBI 139 KİŞİ"

Covid-19'un meslek hastalığı sayılması önerisi komisyondan geçti

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN  KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ VE İSTİSNALARI HAKKINDA YENİ GENELGE

PANDEMİ İLE İLGİLİ YENİ KISITLAMALAR

KORONAVİRÜS’TEN ÖLENLERİN SAYISI 100’Ü GEÇTİ!

KORONAVİRÜS GEÇİRENLER İÇİN ÖNEMLİ BESLENME ÖNERİLERİ

Prof. Dr. Serdar Turhal, "Akciğer kanserinde ölüm oranları giderek azalıyor"

HER 100 ÇALIŞANDAN 72’Sİ KORONA KONUSUNDA ENDİŞELİ

DİYABET HASTALARI COVID-19’A DİKKAT

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN KORONA SALGINI İLE İLGİLİ EK GENELGE

Nedeni Bilinmeyen Kansızlık, Kabızlık, Kusma Tehlikeli Olabilir

PROF. DR. METİN SİTTİ “YILIN BİLİMDE ÇIĞIR AÇAN BULUŞU ÖDÜLÜ”NÜN SAHİBİ OLDU

TÜRKİYE´DE 7 MİLYON KİŞİ ?NADİR HASTALIKLAR? DAN ETKİLENİYOR

Bir ülkede veya bir coğrafi bölgede genel nüfusa kıyasla az sayıda insanda görülen hastalıklara genel olarak nadir hastalıklar deniyor. Bu amaçla Şubat Ayı´nın son günleri Nadir Hastalıklar günü olarak kutlanıyor.

Bu özel güne dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı´da bir dizi etkinlik düzenleyerek hasta çocuklar ve onların aileleriyle birlikte gökyüzüne balon uçurdu.

 Etkinlikte ailelerle birlikte bir araya gelen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Önenli Mungan Dünya nüfusunun yüzde 6-8 inin Türkiye´de ise yaklaşık 7 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiğine dikkat çekti. Batı toplumlarına oranla ülkemizde nadir hastalıkların daha sık görüldüğüne vurgu yapan Mungan, bunun sebebinin ise yoğun olarak yaşanan akraba evliliklerinin olduğunu dile getirdi.

Nadir Hastalıkların çoğunun karmaşık yapıya sahip, hayat kalitesini düşüren oldukça hetorojen bir grubu içerdiğini belirten Mungan, bu hastalıkların yaklaşık yüzde 80´i metabolik ve genetik yüzde 20 sinin ise çevresel kökenli olduğunu nadir hastalıkların karakteristik özelliklerinin genellikle sistemik olmaları, yani çoğu organı aynı anda etkileyebilmeleri olduğuna değindi.

Mungan nadir hastalıkların yüzde 65 inin ise cidi ve yıpratıcı bir seyir izlediği uyarısını da yaparak, bu hastalıkların hayatın her döneminde ortaya çıkabilme özelliğine sahip olduklarını belirterek, genelikle ilk bulguların çocukluk döneminde gözlendiğini,bu olguların yüzde 50 sinin 2 yaştan önce belirti vermeye başladığını ve 1 yaş öncesi çocuklarda ölümlerin 1/3 ünden , 1-5 yaş arasında yüzde 10 undan ve 5-15 yaş arasında yüzde 12 sinden sorumlu olduğunu dile getirdi.

Yeterli ve özgün tanı metotları ve sonrasında uygun tedavi ve uygun tbbi bakım ile bir grup hastanın iyileşebildiğine dikkati çeken Mungan, bir grup hastada ise kalıcı ve ilerleyici organ hasarlarının önlenebildiğini ve dolayısıyla çocuk ile ailenin daha geniş kapsamda ise toplumun yaşam kalitesinin önemli derecede arttığına işaret etti.

Ayıraca nadir hastalıkların çoğunda gebelik öncesi ve gebelite tanı olanaklarınıon olduğunun unutulmaması gerektiğine değinen Neslihan Önenli Mungan, bu konuda da Devlet desteğinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Mungan son alarak hastalık yüzdesinin az olmasının bir gün bu hastalıkla karşılaşılmayacak anlamı taşımaması gerektiğini de söyleyerek, bu konuda farkıdalık yaratacak etkinliklerin son derece önemli olduğunu ifade etti.(CO)

 

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ