Birgül Ayman GÜLER


FIRSATÇI NEFESLERİN PİS KOKUSU


Türkiye, günümüzde ?uluslararası toplum´ adı verilen şu bildiğimiz emperyalizmin saldırısı altında. Bunların epeyce maşası var. En dillere destan maşa, cemaatçiliğin içinden çıktı. Nurculuktan doğma Fethullah Gülen cemaati herkese parmak ısırttı.

Yabancı ülkelerle birlikte kendi ülkesine karşı yıkıcı operasyon gücü haline dönüşmek, kendi başına açıklanması gereken bir durum. Bu hayret veren hal, nasıl mümkün olabiliyor? Üstelik bu maşa, baştan ayağa müslüman olduğunu söyleyerek yalnızca yabancı değil aynı zamanda hristiyan olan yabancıların emrinde nasıl çalışabiliyor?

*

Adeta ayaklı ?milli ve dini değerler? halinde gezenler, iddialarının tam tersine ?gayrımilli ve kafirane kuvvetler?in hizmetine girmiş. Hedefleri için kullandıkları siyasi ve dini araçları geçtim, sergiledikleri insani ve ahlaki çürümüşlüğü hazmedebilmek mümkün değil.

Ahlaki iflaslarının bir yanında, on yıl önce herkesi ?ben de dinleniyor muyum acaba? endişesine düşüren gizli dinlemeler, gizlice izlenen kimselere kasetlerle şantaj yapmalar, üzerlerine yapışmış Hrant Dink, Muhsin Yazıcıoğlu cinayetleri, genç insanları yıldırma yoluyla okuldan atmalar ve intihara sürükleme acımasızlıkları var.

Diğer yanda kişisel ikbal için parlatılmayı, öne çıkarılmayı, meşhur edilmeyi talep eden yazar-çizerlerin gönüllü esarete uçar gibi koşturmaları; yalnızca daha çok mal satabilmek uğruna esnafın dükkan tezgahında Zaman Gazetesi bulundurmaya teşne olması; anne-babaların çocuğun eğitim maliyetini sıfırlamak için çocuğunu bu karanlık dünyaya emanet etmekte tereddüt etmemesi var.

*

Bütün bunlara olanak tanıyan yol vereni bilmek, bataklığı kurutmak için şart. İnsani ve ahlaki kokuşmanın küreselci yeni-devlet zihniyetinden geldiğini görmek gerek. Devleti küçültmekten, sivil toplumu güçlendirmekten, özelleştirmeler yoluyla devleti piyasaya terk etmekten dem vuranlar?

Taa Kenan Evrenlerden başlayıp ?bir koyup üç alma? hesabı yapmayı, ?her koyun kendi bacağından asılır? yalnızlığını ve ?benim memurum işini bilir? uyanıklığını ödüllendiren Özalları hiç unutmamak gerek. Sosyal devleti kırıp atanları, bunlar karşısında devletçilikten, halkçılıktan söz etmeyi tarih-dışı saymaya başlayıp, ?artık olsa olsa en fazla sosyal piyasa ekonomisi diyebiliriz? diye teslim bayrağı çekenleri bunlarla aynı sorumluluk masasına oturtmak gerek.

İnsanları yalnız bırakanların, sivil toplumculuk adına cemaat ve tarikatları toplumun ve devletin kurucu unsuru olarak meşrulaştıranları, en az onlar kadar, bunların halkı ?dindar ? laik? diye bölen düşmanlıkları karşısında ?artık olsa olsa sekülerizm diyebiliriz, laiklik çok sert? diye teslim olan işbirlikçileri hiç unutmamak gerek.

Ve elbette, televizyon ekranlarıyla gazete köşelerini, daha da önemlisi bunlardan da hızlı biçimde üniversite kürsülerini ?dünya küreselleşti, bağımsızlık da ne!? diyenlerin, devlet olsun şirket olsun, küresel merkezlerle gönüllü işbirliklerini ve hizmete koşuşlarını akıldan çıkarmamak gerek.

Bataklık, kırk yıllık neo-liberalizmdir. Para ile dini, dünya iktidarı için işe koşmuş zamane kötülüğü.

*

Bu bataklık Türkiye´yi en dibe çekerken, 15 Temmuz 2016 günü kendini kustu.

Ama bataklığın bu sırada kendini tükettiğini kim söyleyebilir?

Bataklık kendini tüketmez. Onu, kurutmak gerekir.

Büyük bataklık, 15 Temmuz 2016 işgal saldırganlarının TRT spikerine okuttukları bildiride kendini gösterdi. Yapmak istedikleri, Türksüz Yeni-Anayasa idi.

Şimdi aynı şeyi isteyen bataklık yeşilleri iş görüyor. Bunlar ?her kriz bir fırsat demektir? diyenler? Yeni-Anayasa istiyorlar. TESEV´gillerin, Açık Toplum Enstitülerinin dolarlar döktükleri ?reformlar?ı istiyorlar.

Türkiye, 15 Temmuz 2016 işgal saldırısını püskürttü. Şimdi, 40 yıllık sinsilik yeniden devrede.

Türk Ulusu büyük bir savaşta.

Yeni-Anayasaya Geçit Yok!

 

 

 

 YAZARLAR

 • Çarşamba 26.4 ° / 15.6 ° kırık bulutlar
 • Perşembe 28.8 ° / 16.9 ° Bulutlar
 • Cuma 24.6 ° / 15.1 ° bulutlu bulutlar
 • BIST 100

  1.511%0,10
 • DOLAR

  9,5027% -0,35
 • EURO

  11,0425% -0,22
 • GRAM ALTIN

  545,50% -0,81
 • Ç. ALTIN

  900,075% -0,81