Cumali KARATAŞ


“GÜNEYİN İNCİSİ’ ÖDÜLÜ AHMET SELÇUK İLKAN’IN


Nebil Özgentürk, Zülfü Livaneli, Sunay Akın, Timur Savcı ve Zeydan Karalar’a verilen “Güney Yıldızı” ödülü bu yıl Adanalı sanatçı Ahmet Selçuk İlkan’a verildi. Gecede, pop müzik sanatçısı Candan Erçetin de sahne aldı.

       

            Adana Güney Eğitim Vakfı’nın 27. Geleneksel Balosu geçtiğimiz hafta Sheraton Otel’de gerçekleşti. Gecede 2014 yılından beri vakıf tarafından Nebil Özgentürk (2014), Ali Haydar Bozkurt (2015), Zülfü Livaneli (2016), Sunay Akın (2017), Timur Savcı (2018), Zeydan Karalar’a (2019) verilen ve geçen yıl pandemi süreci nedeniyle ertelenen “Güneyin İncisi” ödülü bu yıl Adanalı sanatçı Ahmet Selçuk İlkan’a verildi. Gecede pop sanatçısı Candan Erçetin de sahne aldı.

            Ahmet Selçuk İlkan ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında: “Bu yıl bana sunulan bu ödülü hayatımın en güzel incisi olarak ömür boyu gönlümde saklayacağım.” dedi.      Salgın nedeniyle geçen yıl ertelenen baloda konuşan Vakıf Başkanı Dr. Hasan Boğa, ödülün anlamının ve manevi değerinin öneminden bahsetti.

 

            Güney Eğitim Vakfı’nın kuruluş gecesine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay,  Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Baro Başkanı Semin Gökayaz, İl Sağlık Müdürü Halil Nacar, dizi ve Film yapımcısı Adanalı Timur Savcı ve hayırseverler katıldı. Gecede, vakfa destek veren hayırseverlere de plaket verildi.

            Gecede konuşan Güney Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Hasan Boğa, baloda ki hedefin; vakıf üyeleri ve kentin yöneticilerini bir araya getirmek ve özellikle dar gelirli, zeki, Atatürkçü düşüncede olan üniversite öğrencilerine 27 yıldır verdikleri bursu yaygınlaştırmak ve sayısını artırmak adına destek sağlamak olduğunu söyledi.
Vakfın Kurucu Başkanı Hasan Atıcı ile birlikte vakıfta başkan ve yöneticilik yapan, hizmet verenlere teşekkür eden Dr. Hasan Boğa; pandemi döneminde büyük özveriyle görev yapan doktor ve sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Güney Eğitim Vakfı’ının gerçekleştirdiği aktivitelere değinen Dr. Boğa; “Ancak en büyük amacımız, dar gelirli aile çocuklarına burs vermektir. 27 yıl içinde 3 bin 495 kız ve erkek öğrenciye düzenli ve sistemli burs dağıttık. Bu sezon 520 öğrenciye burs veriyoruz. Tüm çabamız bu sayıyı katlayarak artırmaktır. Balodan sağlanan gelir öğrencilere burs olarak dönecek. Sponsor kuruluşlara, hayırseverlere minnettarız. Bizleri en fazla duygulandıran konu, vakfımızdan 15-20 yıl önce burs alarak üniversite bitiren ve iyi konumlara gelen öğrencilerin şimdilerde baloya parasal destek sağlamalarıdır.  Evrensel Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en büyük penceredir’ sözünü kendimize şiar edindik.” diyen Başkan Boğa;  Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak çağdaş, aydın, Atatürkçü gençlerin sayısını artırmak herkesin görevi olmalıdır.”    Dedi. Dr. Boğa, geçtiğimiz aylarda vefat eden kurucu üyelerden Tahsin Yıldırım’ın katkılarını ve dostluğunu asla unutmayacaklarını ifade ederken; baloya katılan ve büyük destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başta olmak üzere, davetlilerin keyifli gece geçirmelerini sağlayan ünlü sanatçı Candan Erçetin, vakfa her zaman desteğini sağlayan Gazeteci ve belgeselci Nebil Özgentürk, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Hürriyet Gazetesi Bölge Müdürü Erdal Fernergiz ile hayırsever sponsor kuruluşlara teşekkür etti.  Gecede konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, vakfın çalışmalarını yakından takip ettiğini ve beğendiğini, çağdaş ve Atatürkçü gençlere burs vermesinin çok anlamlı olduğunu belirterek, “Vakfa desteğim sürecek” dedi.  Vakfın çalışmalarını öven sanatçı Candan Erçetin, “en hayırlı davranışın eğitime, gençlere önem vermek olduğunu, bu gibi anlamlı gecelerde sahne almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

 YAZARLAR

 • Salı 10 ° / 3.7 ° Bulutlar
 • Çarşamba 7.5 ° / -0.3 ° kırık bulutlar
 • Perşembe 7.1 ° / 0.4 ° Bulutlar
 • BIST 100

  2.086%0,62
 • DOLAR

  13,4422% 0,03
 • EURO

  15,3617% 0,18
 • GRAM ALTIN

  786,10% -0,45
 • Ç. ALTIN

  1297,065% -0,45