VİDEOLU HABERLER 2.12.2020 11:11:00 486 0
 • BIST 100

  1.419%0,10
 • DOLAR

  8,6605% 1,58
 • EURO

  10,1884% 1,29
 • GRAM ALTIN

  487,74% 1,50
 • Ç. ALTIN

  804,771% 1,50

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Beşiktaş 5 4 0 1 8 13
2.Trabzonspor 5 4 0 1 7 13
3.Fatih Karagümrük 5 3 1 1 5 10
4.Fenerbahçe 4 3 0 1 5 10
5.Konyaspor 4 3 0 1 4 10
6.Altay 5 3 2 0 3 9
7.Galatasaray 4 2 0 2 3 8
8.Hatayspor 4 2 1 1 6 7
9.Kayserispor 4 2 1 1 0 7
10.Yeni Malatyaspor 5 2 3 0 -5 6
11.Alanyaspor 4 2 2 0 -6 6
12.Göztepe 5 1 2 2 -1 5
13.Gaziantep FK 5 1 2 2 -1 5
14.Kasımpaşa 5 1 2 2 -1 5
15.Adana Demirspor 5 1 2 2 -3 5
16.Antalyaspor 5 1 3 1 -4 4
17.Sivasspor 5 0 2 3 -2 3
18.Çaykur Rizespor 5 0 4 1 -8 1
19.Başakşehir FK 4 0 4 0 -4 0
20.Giresunspor 4 0 4 0 -6 0
21.Denizlispor 40 6 24 10 -39 28
 • Pazar 33.9 ° / 22 ° Bulutlar
 • Pazartesi 34.4 ° / 22.7 ° Açık hava
 • Salı 36.2 ° / 23.3 ° Bulutlar

Barut, "Özel ve vakıf hastaneleri herkese açılsın" (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

Barut, "Hastaneler dolu, yoğun bakımlarda yer yok ama Sağlık Bakanlığı hala pembe tablo çiziyor. Etkin önlem alınmalı, özel ve vakıf hastanelerinin olanakları kamu iradesi ile yurttaşların hizmetine sunulmalıdır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, pandemi sürecinde sağlığa yönelik riskin sürekli arttığına dikkat çekerek, "Hastaneler dolu, yoğun bakımlarda yer yok ama Sağlık Bakanlığı hala pembe tablo çiziyor. Etkin önlem alınmalı, özel ve vakıf hastanelerinin olanakları kamu iradesi ile yurttaşların hizmetine sunulmalıdır" dedi. 

 
SAĞLIK BAKANLIĞI'NA 'PEMBE TABLO' TEPKİSİ
 
Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) salgınla ilgili uyarı ve önerilerini Meclis Genel Kurulu'nda dile getiren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Pandemi tüm yıkıcı etkisi ile hayatımızı tehdit ederken, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana gibi çok sayıda kentimizde artan hasta sayıları nedeniyle hastane servislerinin dolduğu, yoğun bakımlarda yer kalmadığı söyleniyor. Sağlık Bakanlığı ise pandeminin başından beri pembe bir tablo çizmeye çalışıyor" diye konuştu. 
 
ÖNERİSİNİ PAYLAŞTI
 
Salgının halk sağlığı ve sağlık emekçileri açısından yarattığı riskin gün geçtikçe daha da arttığına işaret eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Birçok kamu hastanesinde yoğun bakım yatakları tamamen doludur. Hastalar bazen günlerce acil servislerde yoğun bakım yatağı beklemektedir. 112 Acil Çağrı Merkezleri sürekli boş yatak aramakta ama boş yer bulmakta zorluk çekmektedirler. Uzayan bekleme süreleri, hastaların daha da kötüleşmesine, hatta tedavi alamadan ölmelerine de neden oluyor. Bazı illerde ara koridorlar, boşluklar, sığınaklar, yemekhaneler yoğun bakım haline getiriliyor. Sağlık emekçilerini de zora sokan bu duruma acil çözüm üretilmelidir. Özel ve vakıf hastanelerinin olanakları kamu iradesi ile yurttaşların hizmetine sunulmalıdır."
 
Bakanlık sonunda ölümcül balıklar için harekete geçti
 
Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut'un ölümcül balon balıklarını gündeme getirmesinin ardından bakanlık harekete geçti. "Balon balığı zehir saçmayacak, balon balığı ilaç olacak" diyerek balon balıklarının Kanada'ya ihracından söz eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye bir kez daha seslenen Barut, "Hani bu balıklar ilaç yapımı için Kanada'ya ihraç edilecekti? Açıklanan destek önemli ama sadece tek bir tür için ve 1 milyon adetle sınırlı 5 liralık destek yetersizdir" dedi.

SORU ÖNERGESİ SUNMUŞTU

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle 18 Kasım'da Meclis'e soru önergesi sunan Ayhan Barut, "Akdeniz ve Ege kıyılarımızda son yıllarda yoğun bir şekilde görülmeye başlanan ve zehrinin siyanürden bin 200, morfinden 3 bin kat daha etkili olduğu söylenen balon balıkları herkesi tedirgin ediyor. Halk sağlığını tehdit ettiği gibi balıkçıların ağlarına ve oltalarına da zarar veriyor" dedi.

TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Hint Okyanusu kökenli olan balon balıklarının Süveyş Kanalı aracılığıyla Akdeniz'e gelerek buradan yayıldığına dikkat çeken Barut şunları kaydetti:
"Bu balığın Türkiye'de ticari avlanması ve kıyıya çıkarılması yasak. Oltayla avlananlar bu balığı yakalayabiliyor ama öldürücü etkide zehirli olduğu için tüketilmemesi gerekiyor. Amatör balıkçılar tarafından yakalanan bu ölümcül zehirli balıklar insanların yanı sıra kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar için de risk teşkil ediyor. Balon balıklarının derisinde, kas yapısında, iç organlarında, karaciğerlerinde, üreme organlarında tetrodotoksin (TTX) denilen zehir bulunuyor. Söz konusu zehirin, kanser tedavisinde kullanımı, ağrı kesici ve bağımlılık tedavisinde kullanımına yönelik bilimsel araştırmaların olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 1 yıl önce yapılan III. Tarım ve Orman Şurası'nın açılışında basın mensuplarıyla bir araya gelen Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli, 'Balon balığı için Kanada'nın kanser ilacı yapımına dair talebi söz konusu. 5 bin tona kadar bir talep var. Balon balığı zehir saçmayacak, balon balığı ilaç olacak diyoruz' dedi. Ancak aradan geçen bir yıllık zaman zarfında bu uygulamaya dair hiçbir yeni açıklama yapılmadı."

SORULAR HALA YANIT BEKLİYOR

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunduğu önergede şu sorulara yanıt aranmıştı:
"1- Balon balıklarının Kanada'ya ihracı uygulaması ne durumdadır/ hangi aşamadadır?
2- Hangi balon balığı türlerinin ihraç edilmesi planlanmaktadır?
3- Balon balıkları Kanada'ya ihraç edilirse hangi ilaçların hammaddesi olarak kullanılacaktır?
4- Kanada'daki ilaç firmasının ismi nedir? Ürettiği/üreteceği ilaçların kullanılabilirliğine dair yetkili kuruluşlardan gerekli onayları var mıdır?
5- Balon balığı zehri (Tetrodotoksin/TTX) içeren bu ilaçların modern tıpta kullanımı var mıdır?
6- Temmuz ayında Antalya'da bir vatandaşımız Benekli balon balığı (L. sceleratus) tüketerek hayatını kaybetmiştir. Bu uygulamanın yeni zehirlenme vakalarının önüne geçebileceği düşünülüyor mu?"

BAKANLIK NİHAYET HAREKETE GEÇTİ

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un ölümcül balıklarla ilgili soru önergesi üzerine harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, balon balıklarının avlanması için destekleme kararı bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. Karara göre Akdeniz ve Ege kıyılarında toplam 1 milyon balığı için kuyruk başına 5 lira olmak üzere 5 milyon liralık avcılık desteği verilecek. Bakanlığın destekleme kararını değerlendiren Ayhan Barut, "Denizlerimizin bu zehirli balıklardan temizlenmesi adına açıklanan destek önemli ama sadece tek bir tür için ve 1 milyon adetle sınırlı 5 liralık destek yetersizdir. Çünkü denizlerimizde bu balığın 4 ayrı türü görülüyor ama bakanlık sadece tek bir tür için destek verecek. Hani bu balıklar ilaç yapımı için Kanada'ya ihraç edilecekti? Bakanlık bu konuda açıklama yapmamakta kararlı görünüyor. Bu balıkların sadece kuyruklarının toplanması yani eti ve iç organlarının alınmaması bu tezi doğruluyor. Çünkü ölümcül zehir en fazla balon balıklarının iç organlarında bulunuyor" diye konuştu. 
(vş)


DEVA’DAN ‘İNSAN ODAKLI VE ÜLKE MENFAATİNE DAYALI’ GÖÇ POLİTİKASI (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

Ayvalık 7. AIMA Müzik Festivali, art arda gerçekleşecek üç ayrı konserle devam ediyor!

KÖYLÜ HACİZLİK OLDU

“Orman Bakanlığı, yangın söndürme uçağını hiç düşünmemiş!”

"Akdeniz Meyve Sineği (AMS) zararlısı ihracata da darbe vuruyor"

AKP ve MHP Fay Yasası’na ‘hayır’ dedi!

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNE ÖZEL REKLAM FİLMİ (Videolu Haber)

DEMİRSPOR SÜPER LİGE MERHABA DEDİ

"Halkın sofrasına götürülemeyen soğan, tarlada çürüyor"

Önce Çocuklar İyileşsin

SEYHAN BELEDİYESİ SEYHANLI İÇİN GÖREVDE

"Esnafa kira, fatura, kredi ve borç desteği verilmeli"

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 26 YILLIK HASRET SON BULACAK

"1 Mayıs" bestesi yayınlandı (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

Prof.Dr. Orhan Kural'a Sanatçı Dostlarından Vefa Albümü

WOW - DÜNYA KADINLAR FESTİVALİ İSTANBUL BAŞLADI

SEYHAN ZABITASINDAN GÖRME GÜÇLÜĞÜ ÇEKEN KAÇAK SÜNNETÇİYE SUÇÜSTÜ (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

Ayhan Barut'tan Meclis'te kalıcı saat uygulamasına tepki (GÖRÜNTÜLÜ HABER)

"Kanayan yaraya çare bulun artık"(GÖRÜNTÜLÜ HABER)

EMEKLİLER AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR (VİDEOLU HABER)

"Kalkınmanın temeli köylerden, kırsaldan geçer" (Videolu Haber)