TZOB, “HER YIL KIBRIS KADAR TOPRAK KAYBEDİYORUZ”

Çiftçiler artık teknolojinin olmadığı bir tarım düşünemiyor

ADANA KARPUZ ÜRETİMİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ  

BUGÜN DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ…

ÇİFTÇİ EKMEKLİK BUĞDAYA 2.20 TL İSTİYOR

ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ’NDE BAŞKAN YENİDEN MUTLU DOĞRU

Tarımsal kalkınmanın anahtarı planlı ve sürdürülebilir bir üretim politikası  

Tuncel'den Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne Ziyaret 

Bilgiç, “Ekilmedik bir karış toprak kalmamalı”

DOĞRU'DAN ADANA TARIMI İÇİN ÖNERİLER

1000 Çiftçi 1000 Bereket programı ile çiftçilerin verimi yüzde 26’ya varan oranda arttı

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ FİYAT ARTIŞLARINA MÜDAHALE ETMELİ

Gelecekte var olmanın yolu “akıllı tarım”

Bayraktar, “ 2020 yılı çiftçimiz için zor bir yıl oldu”

PORTAKAL İHRACATINA BAKANLIK ENGELİ

Doğru, Adana çiftçilerin 25 maddelik teklifini açıkladı

DOĞRU,"SÜT KRİZİ KAPIDA"

Beyaz Altın Çiftçiyi Sevindirdi

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü… 

''Beyaz Altın'' Pamuk Eski Günlerini Arıyor

‘Beyaz Altın’ Pamuk İçin Büyük İşbirliği

PORTAKAL İHRACATINA BAKANLIK ENGELİ

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ihraç edilecek portakala yüzde 100 analiz zorunluluğu getirmesinin üretici ve ihracatçıya büyük zarar vereceğini söyledi.

Alınan kararda sektör temsilcilerinin görüşünün alınmadığını belirten Korkut, atılacak böyle bir adımın ihracatı durduracağına dikkat çekti.  Korkut, “Tarım ve Orman Bakanlığı aldığı karar ile ihraç edildiği ülkeye bakılmaksızın, yurt dışına gönderilen portakalın 1 Ocak 2021 itibariyle yüzde 100 analize tabi tutulmasına karar verdi. İhracat yaptığımız ülkelerin böyle bir talebi yokken, artan portakal fiyatları düşürmek için sezon ortasında alınan bu karar üreticiyi de ihracatçıyı da üzmüştür” dedi.

“ALINAN KARAR İHRACATI ETKİLEYECEK”

Türkiye’de narenciye üretiminin neredeyse yüzde 90’ının Akdeniz Bölgesi’nde gerçekleştiğini belirten Korkut, alınan kararın üreticilerde büyük gerginliğe neden olduğunu söyledi. Korkut, şöyle devam etti:

“Narenciye üretiminde Adana, Türkiye’deki limonun yaklaşık yüzde 20’sini üretirken, portakal ve mandarinin de yaklaşık yüzde 25’ini üretmektedir. Yani birçok aile portakal üretiminden ekmek yemektedir. Geride bıraktığımız süreçte yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle erkenci çeşitler aşırı derecede zarar gördü. Rekoltede yüzde 21’lik bir düşüş gerçekleşti. Üretici zaten buradan bir kayıp yaşamışken bir de üzerine ihracat kapılarının analiz şartıyla bir şekilde kapanması zararını daha da büyütecek. Şu an elde olan portakalların çoğunluğu büyük portakallardır. Bu portakallar yurtiçi piyasada tüketici tarafından rağbet görmüyor, yani bunları iç piyasada tüketme şansımız yok. Bu portakal özellikle Rusya gibi ihracat yaptığımız ülkeler tarafından talep görüyor. Dolayısıyla getirilen bu zamansız uygulama ihracatı çok olumsuz etkileyecektir. “

“LİMONDA DA AYNI ŞEY YAŞANDI”

Geçen yıl nisan ayında da üreticinin limonda buna benzer sıkıntı yaşadığına belirten Korkut, “Hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız nisan ayında limonda da ihracat kısıtlamasına gidilmişti. Sonra 10 bin tona kadar izin verildi. Ağustos ayında da fiilen kalkmıştı. Ancak kısıtlama sürecinde pazara rakip ülkeler de dahil olunca kısıtlamanın gevşetilmesi sonrasında limonun ihraç edilmesinde büyük sıkıntılar yaşanmıştı. Aynı şey portakalda da olabilir. Türkiye’ye bu alanda rakip ülke Mısır’dır. Türkiye’nin portakal ihracatının yavaşlamasıyla ortaya çıkacağı boşluğu Mısır doldurabilir. İhracatı yavaşlatacak bu uygulama ile artan portakal fiyatlarının düşürülmesi planlanıyor. Ancak bu seneyi kurtaralım derken ihracat pazarlarını kaybederek gelecek seneleri feda ediyoruz.

“BAKANLIK KARARINDAN GERİ DÖNSÜN”

Alınan bu kararda sektör temsilcilerinin fikrinin alınmadığını söyleyen Korkut, “Bakanlık sektördeki kimseye haber vermeden, hiçbir hazırlık yapmadan, yaptırmadan bir karar alıyor. Bunu bir mesajla alelacele ilgili müdürlüklere yolluyor. Akıl alır gibi değil. İnstagramdan istifa kararının yayınladığı ülkede bir mesajla da portakal üretici bitirilebilir. Şaşırmamak lazım. Bakanlık bu yanlış karardan acilen geri dönmelidir.”(Fİ)