PINAR KÖKSAL ÇOK SESLİ BESTELERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR
Tarih: 17.10.2016 10:13:47 / 1457okunma / 0yorum
Cumali KARATAŞ

/resimler/2016-10/17/1014430352831.jpg”İçimdeki Duygular”, ”Duygu Pınarı” ve ”Aşk Senfonisi” adlı kendi bestelerinin olduğu albümler çıkaran işkadını Pınar Köksal´ın 96´sı  TRT repertuarında bulunan 122 bestesinden 26´sı  çok sesliye uyarlanmış

“Ata´mızın arzu ettiği Türk Sanat Müziği eserlerinin çok sesliye uyarlanmasını ilk gerçekleştiren kişi olduğum için çok mutlu ve gururluyum. Bu şekilde Türk Sanat Müziği bütün dünyada daha çok tanınma fırsatı bulacaktır. Ben kendi adıma çok sesliye uyarlanan Türk Sanat Müziği eserlerinin daha doyurucu ve daha kalıcı olduğuna inanıyorum.”

Cumali Karataş
***Sayın Pınar Köksal sizi yoğun olarak sosyal etkinliklerle iç içe olan bir iş kadını konumunda gördüğüm için şöyle bir soruyla başlamak istiyorum röportajımıza… Her şeye rağmen müzikli bir yaşam olmazsa olmazınızdır değil mi?
---Müzik hep içimde kalmış bir duygu idi. Yıllar içinde onu ortaya çıkarıp eserler üretebildiğim için çok mutluyum.
***Müzik çalışmalarınız Adana´da mı başladı? Hani o çocukluğa uzanan ilk dönemlerde? Nerde ve nasıl başladı sonuç olarak?
---Babam Artvin´de vali muavini idi. İlk müzik çalışmalarıma 9 yaşındayken orada başladım. Mandolin ve keman dersleri aldım.
***Sonrasında nasıl sürdürdünüz müzik çalışmalarınızı; hangi dernek ya da topluluklarda, kimlerle çalıştınız?
---2 yıl sonra Nevşehir´e tayin olduk. 3 yıl yaşadık orda. Orada maalesef müzik hocası bulamadık. İhtilalden sonra Kayseri´ye geldik ve akordeon derslerine başladım. Liseyi Kayseri´de, üniversiteyi İstanbul´da okudum ve bitirdim. O yıllarda da hiç müzikle ilgilenemedim. İyi bir dinleyici idim. 1969 yılı Şubat döneminde Özel İstanbul Eczacılık Yüksekokulu´nu bitirdim. 13 yıl eczacılık yaptıktan sonra 1982´de eczanemi kapatınca piyano derslerine başladım. İlk bestemi de o zaman yaptım. Sözleri de bana ait olan ‘‘Seninle Doluyum Sensiz Bomboş´´ adlı Acem Kürdi eserimdi bu.

/resimler/2016-10/17/1015165509820.jpg***Müzik yaşamınız boyunca beste ve enstrüman konusu da dahil olmak üzere hangi ustalardan yararlandınız?

---Piyano derslerimi Veli Gerasim´den aldım. Artvin´deki hocam Hasan Çıtak´tı. Piyano derslerimden sonra Sadi Hoşses´le şan eğitimi çalıştım. Yıllar sonra da 6 yıl kadar Yılmaz Pakalınlar ile Türk Müziği teorisi, repertuar ve beste çalışmalarım üzerine çalıştık. Lavta öğrendim.
***Beste çalışmalarınıza ne zaman, nerede, nasıl başladınız?
---İlk bestemi piyano dersleri alırken yaptığımı söylemiştim. 1996 yılından itibaren ciddi boyutta besteler üretmeye başladım. Datça´da sağlık turizmi yaptığımız yıllarda yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyordum. Bugün çok tanınan ‘´Şarkılar Söylüyorsan´´, “Kalbin Aşkla Çarpıyorsa´´ adlı eserlerimi o yıllarda mandolin ile yapmıştım. Daha sonra lavta ile eserler üretmeye başladım. İş hayatım nedeniyle ailemden uzakta olmam ve Datça´da ortamın güzelliği içimdeki duyguları ortaya çıkardı ve peş peşe besteler yapmaya başladım.

***Bugüne kadar kaç beste yaptınız; bunlardan kaçı TRT Repertuarı´na alındı; kaçı albümde yer aldı?

---26 tanesi çok sesliye uyarlanmış 122 adet bestem var. 96 tanesi TRT repertuarına kabul edildi. Aşağıda isimleri yer alan 3 albüm çalışmam oldu.

*”İçimdeki Duygular”-2000

*”Duygu Pınarı”-2005

*”Aşk Senfonisi”-2010

/resimler/2016-10/17/1015525510486.jpg***Bestelerinizle almış olduğunuz ödüller oldu mu?
---Yarışmalara katılmadım. 2004 yılında TRT´nin düzenlediği “TSM Alaturka Beste Yarışması”nda jüri üyesi olarak görev yaptım.
***Nasıl beste yapıyorsunuz; bir zamanı ve özel bir ortamı oluyor mu?
---Duygularımla ilgili, beni etkileyen olaylarda beste yapabiliyorum.
***Size göre iyi bir beste hangi niteliksel ölçütler taşımalıdır?
--Şiir hatasız olmalı, Türkçe´yi çok güzel kullanmalısınız. O zamanda usulüne, kurallara uygun olarak eserler ortaya çıkıyor. Güfte seçerken ruhuma hitap eden şiirleri seçiyorum. İçinde beddua, ah-vah olan şiirleri tercih etmiyorum.
--TRT Repertuarı´na alınan ilk eseriniz size nasıl bir duygu yaşattı? Bu besteniz hangisiydi?
--Tabii ki çok mutlu oldum. Sözleri Sami Derintuna´ya ait olan “Madem ki Çılgın Gibi” adlı Acemkürdi fantezi bestemdi. 17032 repertuar numarası ile TRT´ye kabul edildi.

/resimler/2016-10/17/1016195198423.jpg***Türk Müziği´nin daha çok kalıcı eserler verildiği ve daha çok ilgi gördüğü 30/40 yıl öncesiyle bugününü karşılaştırdığınızda nasıl bir sonuca varıyorsunuz? TSM´nin eski günlerine dönebilmesi, daha iyi bir yere gelebilmesi için neler yapılması gereklidir?
---Tek radyo, tek televizyon döneminde herkesin seyrettiği ve dinlediği güzel Türk müziği programları yapılıyordu. Eserlerin tanınması daha kolaydı. Şimdi hem beste sayısı arttı, hem de daha çok kanal var. Ancak gerçek müzik severler istediği kanalda, radyoda, internette istediği müziği dinleyebiliyor. Eski yıllarda tek kanaldan izlendiği ve dinlendiği zaman eserlerin herkes tarafından öğrenilmesi daha kolay oluyordu.

***Bestelerinizin çok sesliye uyarlandığı konserlerden birini Adana´da izledim. Oldukça güzeldi… Ne dersiniz, TSM´nin çok sesliye uyarlanması daha çok ilgi görmesini sağlayabilir mi?
           ---Ata´mızın arzu ettiği Türk Sanat Müziği eserlerinin çok sesliye uyarlanmasını ilk gerçekleştiren kişi olduğum için çok mutlu ve gururluyum. Bu şekilde Türk Sanat Müziği bütün dünyada daha çok tanınma fırsatı bulacaktır. Ben kendi adıma çok sesliye uyarlanan (tabii ki her eser uyarlanamaz) Türk Sanat Müziği eserlerinin daha doyurucu ve daha kalıcı olduğuna inanıyorum.

/resimler/2016-10/17/1017084730665.jpg***Bestekârlar genelde TRT Repertuarı´na alınan eserlerinin yeterince değerlendirilmediğinden dolayısıyla da teşvik edilmediklerinden söz ediyorlar… Sizin böyle bir sorununuz var mı?
---Artık çok fazla beste ve besteci var, TRT ‘ye gönderilen her eserin gerçekten çok kaliteli olduğuna inanmıyorum. TRT´nin de belli kriterleri var. En azından o kriterlere uygun olan eserleri göndermek lazım.
***Bir zamanlar reddediliyordu… Arabesk konusunda ne düşünüyorsunuz? Karşıysanız nedenleri?
---Her müziğin kendine has özellikleri var, ben daha çok klasik eserlerden, daha kalıcı eserlerden hoşlanıyorum.
***Adanalı kadın bestecilerden biri olarak, Adana ve Çukurova dahil olmak üzere ülke genelinde de en çok beste yapan kadın bestecilerden birisiniz. Bu konudaki yerinizi hiç merak ettiniz mi?
--Turhan Taşan´ın 2000 yılında çıkardığı ‘Kadın Besteciler´ kitabında tüm bu bilgiler ansiklopedik olarak mevcut. 1600´lü yıllardan günümüze kadar 250 kadın besteci gelmiş. Bu sıralamada TRT repertuarındaki eser sayısına göre ilk üç arasına giriyorum.

/resimler/2016-10/17/1017423481371.jpg***Sanat ve sanatçı konusunda da zaman zaman eleştiriler gelmektedir? Sanat ve sanatçı nasıl olmalıdır? Kim sanatçıdır, kim değildir?
--Artık herkes sanatçıyım diyor. Ben o konuda gerçek sanatçı ifadesini kullanmak istiyorum. Benim için popülerlik değil, gerçek sanatçı olabilmek önemlidir.
***Besteleriniz içerisinde güftesini yazdığınız bir eser var mı? Ayrıca müziğin dışında fotoğraf sanatı ile ilgilendiğinizi biliyorum. Bunun dışında ilgi duyduğunuz başka bir sanat dalı var mı? Ayrıca zevk ve hobileriniz nelerdir?
--Ciddi boyutta müzik derslerine başlamadan önce yaptığım beş bestemin şiirleri de bana aitti. Sonra hocam Yılmaz Pakalınlar Datça´da çalıştığım yıllarda bana profesyonelce yazılmış şiirler gönderdi. O günden sonra da gönlüme hitap eden şairlerin şiirlerinden besteler yapmaya başladım. O günden sonra yaptığım üç bestemin şiirleri de bana ait. Fotoğraf sanatı bana büyük keyif veriyor. Goblen işliyorum. Müzik, resim, tiyatro, vs. gibi sanatın her dalına ve psikolojiye ilgi duyuyorum.
***En çok sevdiğiniz makamın yanı sıra; beğendiğiniz, etkisi altında kaldığınız besteci ve şairler, ses sanatçıları kimlerdir?
---Her makamın kendine has özelliği vardır. Benim de duygu durumuma göre her makamdan yaptığım bestelerim var. Genelde şiir sizi belli makamda besteler yapmaya yönlendiriyor. En çok Sami Derintuna´nın şiirlerinden eser ürettim. Şairleri de söz yazarı, şair ve gerçek şair diye kategorize etmek lazım.  Ancak beğendiğim şiirlerden beste yapabiliyorum. Halil Soyuer büyük şair, ondan da bestelerim var. Zeki Müren en beğendiğim ses sanatçısı idi. TRT´de de güzel isimler var.
***Yurtdışı konserlerine kadar uzanan bir dizi etkinlikler içinde de bulunduğunuz müzik çalışmalarınızı bundan sonra nasıl sürdürmeyi düşünüyorsunuz?
---Allah sağlık ve ömür verdiği sürece hep daha güzel daha farklı çalışmalar yaparak müzik yaşantımı devam ettirmek istiyorum.

/resimler/2016-10/17/1018257075887.jpg***Genç besteci ve sanatçı adaylarına önerileriniz nelerdir?

---Eğitimin çok önemli olduğunu ve çok çalışmalarını öneriyorum. Çalışmak, çalışmak, çalışmak… Lise yıllarımda edebiyat hocamın söylediği bir sözü hiç unutmadım ve benim hayat prensibim oldu:“Tekrar alel, tekrar Ahsen, velev kâne yüz seksen´´ (öğrenebilmek için yüz seksen defa tekrar etmek gerekli).
---Sayın Pınar Köksal, röportaja zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

---Bana böyle bir imkân verdiğiniz için size çok teşekkür ederim. ‘´Adanalı Güzel Kızlar´´ adlı eserimin şairisiniz. Sizinle de bu şiiriniz nedeni ile tanıştık. Güzel bir dostluk ilişkimiz oldu. ‘Müziğin insanları ve ülkeleri birbirine bağlayan evrensel bir dil ve en kuvvetli güç´ olduğuna inanıyorum. Tüm okuyucularımıza içten selam, sevgi ve saygılarımla.

                                               *** PINARKÖKSAL ***

Adana´da dünyaya geldi. Babasının dedesi Osmanlı M. Mebusanı´nda iki dönem milletvekilliği yapmış ve Atatürk döneminin ilk milletvekillerinden Adana milletvekili Abdullah Çopuroğlu; babası, Danıştay Başkanvekilliğinden emekli İbrahim R. Çopuroğlu. Annesi, Adana´nın ilk işadamlarından Mustafa Akdağ´ın kızı Meliha Çopuroğlu. Babasının memuriyeti dolayısıyla çocukluğu Anadolu´da dolaşarak geçti. Kayseri Lisesini bitirdi. Daha sonra eczacılık eğitimine başlayarak Özel İstanbul Eczacılık Yüksek Okulundan mezun oldu. 13 yıl eczacı olarak çalıştı. Halen, Pet Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Köksal Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yanı sıra Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Evli, 2 çocuk annesidir. Eşi Prof. Dr. H. Güntekin Köksal, Kızları; Ayşe ve Zeynep Köksal´dır.

            İlk müzik eğitimine 9 yaşında iken mandolin ve keman dersleri ile başladı. Daha sonra akordeon dersleri aldı. 37 yaşında iken Veli Gerasim´den piyano dersleri aldı. İlk bestelerini o zaman yaptı. Türk Sanat Müziği dalındaki ilk derslerini Sadi Hoşses´ten aldı. Uzun süre Yılmaz Pakalınlar ile birlikte Türk Müziği teorisi, kompozisyon, repertuar ve beste çalışmalarına devam etti.           Şu anda Lavta çalmaktadır. 122 bestesinden 98 tanesi TRT repertuarındadır. Birçok bestesi çok sesli Müziğe uyarlanmıştır. Eserleri radyo ve televizyon kanallarında ve tüm Türkiye´de çeşitli korolar tarafından seslendirilmektedir.
Eserlerinin yer aldığı ”İçimdeki Duygular” (2000), ”Duygu Pınarı” (2005) ve “Aşk Senfonisi” (2010) adlı albümleri çıkmıştır.

Türkiye´de ilk defa Pınar Köksal´ın Türk Sanat Müziği tarzındaki besteleri çok sesli olarak; 16 Aralık 2003´te Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Şef Bujor Hoinic yönetiminde, soprano Leyla Çolakoğlu, tenor Hakan Aysev, bas bariton Deva Çolakoğlu ve Orfeon Oda Korosu tarafından seslendirilmiştir. Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Bale sanatçıları tarafından hazırlanan “Opera-Kabare” isimli müzikal fantezide eserleri seslendirilmiş ve bu program opera repertuarına alınmıştır.        
TRT tarafından düzenlenen Alaturka Türk Müziği Beste Yarışmasında jüri üyesi olarak görev almıştır. TRT repertuarındaki eser sayısına göre 1700´lü yıllardan günümüze kadar gelmiş olan 184 Kadın Besteci arasında ilk üçe girmektedir. Müzik dışında resim, sinema, tiyatro, dans gibi tüm sanat kollarına, psikolojiye ilgi duymakta, fotoğraf çekmektedir. “İlk Kişisel Fotoğraf Sergisi”ni Şubat 2004´te, Ankara´da açmıştır.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ZEYNEP EZMEN´LE SÖYLEŞİ (17 Nisan 2019 - Çarşamba)
sanat gündemi - KİTAPLAR ARASINDA (25 Mart 2019 - Pazartesi)
sanat gündemi - KİTAPLAR VE FUARLAR (18 Mart 2019 - Pazartesi)
YÜZYILIN ARDINDAN*YENİ ADANA SEVDASI (24 Aralık 2018 - Pazartesi)
Sanat gündemi -BİR RESSAMIN ELLİ YILI (17 Aralık 2018 - Pazartesi)
BARIŞ SERGİSİ NOTLARI (07 Aralık 2018 - Cuma)
LİSE DERGİLERİ (04 Eylül 2018 - Salı)
sanat gündemi (26 Temmuz 2018 - Perşembe)
sanat gündemi (13 Temmuz 2018 - Cuma)
GEZİ NOTU (10 Temmuz 2018 - Salı)
FOLKLOR VE TÜRKÜ USTASI AZİZ ÇELİK (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
ALTIN SES VEDAT ÇETİNKAYA (21 Mayıs 2018 - Pazartesi)
BESTEKÂR-YAPIMCI FIRAT GEN´LE KONUŞTUK (14 Mayıs 2018 - Pazartesi)
İLTER BİR SÖZ YAZARI YEŞİLAY… (23 Nisan 2018 - Pazartesi)
BİR BESTEKÂRIN ŞİİRSEL İTİRAFLARI (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
NECMİ ÖZDEMİR´LE MÜZİK KONUŞTUK (16 Nisan 2018 - Pazartesi)
ŞİİRDEN ROMANA ŞARKI SÖZÜ (01 Nisan 2018 - Pazar)
ALİM İNTERNET ÇAĞINDA (19 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM KARNE ALIYOR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE HAYVAN DÜŞMANI ÇOCUKLAR (12 Mart 2018 - Pazartesi)
ÇIRAK ALİM (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM SİMİT SATIYOR (05 Mart 2018 - Pazartesi)
ALİM VE ÇOCUK KAÇIRANLAR (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM OKULDA (26 Şubat 2018 - Pazartesi)
ALİM KAZA GEÇİRDİ (20 Şubat 2018 - Salı)
ALİM KAYBOLDU (20 Şubat 2018 - Salı)
Çocuk Öyküsü - ALİM KAYBOLDU (13 Şubat 2018 - Salı)
ALİM HASTA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ŞARKILARA CAN VEREN USTA (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
***BİR KÜÇÜK BEYAZ GÜL*** (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
YÜZYILIN EYLEMİ “YENİ ADANA” (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
AHMET REMZİ DESTANI (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
“İSTANBUL, İSTANBULL” (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
Çocuk Öyküsü***DÜNYAYA KÜSEN GÜNEŞ*** (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
çocuk öyküsü ***HAYLAZ BULUT*** (20 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (13 Kasım 2017 - Pazartesi)
***GÜNEŞ, YAĞMUR VE RÜZGÂR*** (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
“Çukurova´dan Sesler” 5-6 (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-4 (25 Ekim 2017 - Çarşamba)
Çocuk Öyküleri (16 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİR FOLKLOR AĞIDI (09 Ekim 2017 - Pazartesi)
MUZAFFER İZGÜ´NÜN ARDINDAN (03 Ekim 2017 - Salı)
ALİLİMONCU´YA VEDA (25 Eylül 2017 - Pazartesi)
MESUT MERTCAN YOK ARTIK (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
GÜNEYDE YAPRAK DÖKÜMÜ (11 Eylül 2017 - Pazartesi)
***ÖKSÜZ MARTILAR*** (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
Çocuk Hikâyeleri (06 Eylül 2017 - Çarşamba)
SELAHATTİN SARIKAYA ANILAR (17 Ağustos 2017 - Perşembe)
USTALARDAN - MUSTAFA KEMAL´İN KAĞNIS (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
60. SANAT YILINDA CAHİT SEYHANLI (18 Haziran 2017 - Pazar)
***SELAHADDİN YANIKSES´LE RÖPORTAJ*** (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
ADANA ÖZGENTÜRK´ÜNÜ UNUTMADI (30 Mayıs 2017 - Salı)
*** ASLAN İLE KARTAL *** (15 Mayıs 2017 - Pazartesi)
Çocuk öyküleri (02 Mayıs 2017 - Salı)
ÇUKUROVA VE TRT´NİN ONURU SUAT YILDIRIM (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SANAT SAYFASI YILLIĞI 2016-2017 24. YIL (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ADANA´DAN BİR BİLGE ÖZGEN GEÇTİ (31 Ocak 2017 - Salı)
*** AHMET REMZİ DESTANI *** (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
“SEVENLER ANLAR” NEYZEN BESTEKÂRI (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ADANA´DA BİR MESAM GÜNÜ (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ŞARKININ “OKYANUS”UNDA BİR TALAT ER (24 Ekim 2016 - Pazartesi)
BİR TÜRKÜ USTASI ALİ LİMONCU… (26 Eylül 2016 - Pazartesi)
ABDURRAHMAN KESKİNER İLE RÖPORTAJ (12 Eylül 2016 - Pazartesi)
YAPI MESLEK LİSELİLER BULUŞTU (11 Temmuz 2016 - Pazartesi)
ÇUKUROVA´DA BİR ORHAN PAMUK (26 Haziran 2016 - Pazar)
***DERGİCİ LİSELİLER*** (09 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BİR GURBET ÖYKÜSÜ (03 Mayıs 2016 - Salı)
***ERDAL YALÇIN İLE RÖPORTAJ *** (18 Nisan 2016 - Pazartesi)
“RESMİN GÖZYAŞLARI …” (11 Nisan 2016 - Pazartesi)
MESAM´DA BAŞKANLAR DÖNEMİ (28 Mart 2016 - Pazartesi)
DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI (22 Şubat 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLARA İMZA GÜNÜ (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
ÇİÇEKLERİN DİLİYLE BİR BİTKİ SOHBETİ (08 Şubat 2016 - Pazartesi)
PORTRELERİN FOTOĞRAFÇISI ALİŞER AVCI (01 Şubat 2016 - Pazartesi)
ZEKÂYİ GÖKKAYA İLE RÖPORTAJ (26 Ocak 2016 - Salı)
ARİF KESKİNER´İN YAŞAR KEMAL´I (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
“ŞİİR HAYATIN BURASINDA” (18 Ocak 2016 - Pazartesi)
ADANA´NIN KURTULUŞU ŞARKIYLA KUTLANDI (11 Ocak 2016 - Pazartesi)
TOROSLAR´DA BOZLAK TEŞEKKÜRÜ (09 Kasım 2015 - Pazartesi)
RESSAM SUAVİ NUMANOĞLU İLE GÖRÜŞME (02 Kasım 2015 - Pazartesi)
ÖDÜLLERLE ADINI DUYURAN BESTEKÂR (19 Ekim 2015 - Pazartesi)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-10 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-9 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-8 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-7 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-6 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-5 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-4 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-3 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-2 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
YÜZYILIN AĞIDI SARIKAMIŞ-1 (15 Ekim 2015 - Perşembe)
OZAN BİLDİK´LE GÖRÜŞTÜK… (15 Ekim 2015 - Perşembe)
KIBRIS DENİNCE… (07 Ekim 2015 - Çarşamba)
TED´İN SANAT ÇOCUKLARI (07 Ağustos 2015 - Cuma)
Sayfa:
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
SESSİZ SEDASIZ BİR DERBİ
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ZEYNEP EZMEN´LE SÖYLEŞİ
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TERÖRİST SUÇLAMASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
PROF. DR. FİKRİ AKDENİZ - BİLİM DÜNYASI
EĞİTİM VE ÖĞRETİME GÖNÜL VEREN EMEKLİ İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞİ ŞÜKRÜ AKDENİZ İLE SÖYLEŞİ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
GELECEĞİN GÜLÜ, YILDIZI VE İKBAL IŞIKLARINA
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMASI
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
OKULLARDA DAVRANIŞ DÜZELTME VE DEĞİŞTİRME
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
Dost acı söyler sayın Kılıçdaroğlu
ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
ÖNCE EĞİTİM - BURHAN YETKİL EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
ADANA´DAKİ ÇOCUK TİYATROLARI
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Geçersiz Sayılan, Oylar mı? Yoksa Milli İrade mi?
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
NEDEN DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEZ İNSAN KORKAR(2)
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
SAVCI DOĞAN ÖZ´Ü SAYGIYLA ANARKEN...
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
EKONOMİ YÖNETİMİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
LAİK DEVLET İLKESİNİN ANAYASAMIZA GİRİŞİNİN 91. YILDÖNÜMÜ
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
KEŞKE HERKESİN “ KEŞKE” Sİ DAHA AZ OLSAYDI !
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
8 Mart Dünya emekçi kadınalar günü tüm çalışan-emekçi kadınlarımız için kutlu olsun.
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Ata Alp And
Ata Alp And
KÖY ENSTİTÜSÜ VE KÖY ENSTİTÜLÜ ŞÜKRÜ BEY
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
1923 YENİDEN - Ercan AKARPINAR
İDLİP
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
EĞİTİMCİNİN KALEMİNDEN-Kemal Çelikkaya
ALTMIŞ BEŞ YAŞ ÜSTÜ YOLCULARI VE ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
BURHAN YETKİL´DEN ÖYKÜLER EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
BURHAN YETKİL´DEN ÖYKÜLER EMEKLİ EDEBİYAT ÖĞRETMENİ
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
HALKTAN BİRİ OLMAK, HALKIN ARASINDA OLMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
KİM KAYBETTİ
ALİ TAŞ ADN.
ALİ TAŞ ADN.
kitaplık-“BENCİL SÖYLEŞİ”
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
ATATÜRK 30 AĞUSTOS´U ANLATIYOR
İlhan ALPER
İlhan ALPER
NEYDİ O GÜNLER
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Tarihten Ders Almak
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
İNTİHAR
Adil OKAY
Adil OKAY
ADİL OKAY YAZDI: “ZAMANA ADANMIŞ YÜZLERİMİZ”*
Özcan İNCEOĞLU
Özcan İNCEOĞLU
BUNUN ADI DERBİ!
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
ADANALI OLUNMAZ ADANALI DOĞULUR
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2019-4/23/1354273268150.jpg