SİYASET 7.12.2021 08:38:00 456 0
 • BIST 100

  2.785%-0,35
 • DOLAR

  17,9273% 0,16
 • EURO

  18,3449% 0,37
 • GRAM ALTIN

  1.032,0% -0,15
 • Ç. ALTIN

  1702,8% -0,15
 • Çarşamba 34.3 ° / 25.2 ° Bulutlar
 • Perşembe 33.6 ° / 24.6 ° kırık bulutlar
 • Cuma 36.1 ° / 23.9 ° kırık bulutlar

CHP’Lİ BİNGÖL, “HERŞEYİ ATATÜRK’E BORÇLUYUZ”

CHP'li Gülcan Bingöl, “Bir kadın olarak bugün bu kürsüde konuşabiliyorsam 1934 yılında tüm dünya ülkelerinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyum” dedi.

CHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi Gülcan Bingöl, “Bir kadın olarak bugün bu kürsüde konuşabiliyorsam, oy kullanabiliyorsam, siyasi bir partide aday olup seçilebiliyorsam ve toplumsal hayatın her alanında yer edinebilsem bütün bunları 1934 yılında tüm dünya ülkelerinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyum” dedi.

Bingöl, Seyhan Belediye Meclisinde yaptığı gündem dışı konuşmada, “Atamızı saygı sevgi ve minnetle anıyorum. 1934 yılı gibi çok zorlu bir süreçte kadınlarımızı önemseyip büyük bir devrim daha yaparak kadınlara  “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyerek değerli olduğunu hissettiren bir anlayıştan kadına değer vermeyen dışlayan ötekileştiren hatta ve hatta fiziksel cinsel ekonomik ve duygusal şiddet gösteren bir toplumla karşı karşıya gelmiş bulunmaktayız.” Dedi.

Gelinen noktada kadınlar mücadelelerini birçok ortamda sürdürmeye devam ettiğini vurgulayan Bingöl, şöyle devam etti:

“Bunlardan bahsetmişken İstanbul Sözleşmesi’ne de değinmek istiyorum. Kadınlar için büyük bir önem taşıyan her türlü şiddetle mücadele konusunda önleme, koruma, kovuşturma ve destek politikalarından oluşan İstanbul Sözleşmesi’nin fesh edilmesi İstismarı şiddeti ve cinayetleri daha da meşrulaştırmaktır. Bunun başka bir izahı yoktur. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadele ile ilgili önemli adımların atılması gerekirken kadınların ve haklarının korunması gerekirken İstanbul sözleşmesinin fesh edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bizler kadınların anılmasını değil, eşit şartlarda kadına saygı duyan bir toplum anlayışıyla kadınların yaşamasını istiyoruz. Bu duygularla İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyerek 5 Aralık Kadın Hakları günümüzü kutluyorum” diye konuştu.

“Ne yazık ki ülkemizde kadın cinayetleri işlenmiyor. Birkaç akşamdır izlediğim haberlerden yola çıkarak, şehirler aynı, insanlar farklı, olayların aynı olduğun gözlemledim” diyen CHP’li Gülcan Bingöl sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Maalesef iyi haberler yok. İstismar, şiddet, cinayet ve uyuşturucu. Bir kız çocuğuna istismarda bulunan bir adam, bebeğine şiddet uygulayan bir baba, bebeğini öldüren bir anne, yeğenini ölürden bir amca, anne ve babasına saygısızca davranan ve darp eden, hatta cinayet işleyen çocuklar. Ve 9 yaşına kadar inen uyuşturucu bataklığı. Geldiğimiz nokta bu. Bunlar basına yansıyanlar, bir de yansımayan bir çok olaylar var. İyi değiliz, üzülerek söylüyorum, Bunları polemik yapmak ve konuşmak için konuşmuyorum. Ben aile hekimlerinin yanına birer psikolog verilmesi gerektiğine ve her ailenin psikolojik tedavi görmesini düşünüyorum. Önemli bir konu olduğunu ve bununla ilgili bir planlama yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili bir çalışma başlatarak gerekli yerlerle görüşmeler yapacağım. Belki bu olayları bitiremeyiz ama belli bir en aza indirebiliriz diye düşünüyorum. İnanıyorum ki bu ülkede sevgi, saygı, barış yeniden inşa edileceğiz ve güzel günlere ulaşıp birlikte iyileşeceğiz.”

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

“KENDİ VATANDAŞIMIZ SOKAKTA KALIYOR SURİYELİLERE EV YAPIYORSUNUZ”

Erdoğan, Taşucu Limanı’nda sondaj Gemisi’ni uğurlama törenine katıldı

CHP'li Ayhan Barut, anız yangınına çare bulunmasını istedi

CHP SÖZCÜSÜNDEN AKKUYU NS KONUSUNDA ERDOĞAN’A ELEŞTİRİ

"EPDK, Yenilenebilir Enerji Sektörüne Darbe Vuracak Düzenleme Hazırlıyor"

Kılıçdaroğlu,“Yeniden Kurtuluşu Başlatmamız Lazım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem ayı iftarına katıldı

VP'li Bursalı, "“Atlantik Sisteminin sonuna gelmiş bulunuyoruz"

CHP'den Çocuk Yoksulluğu Raporu

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI YANIK, ADANA’DA ZİYARETLERDE BULUNDU

CHP’Lİ SÜMER, MİLLET BAHÇESİ PROJESİNİ TAKİPTE

BAKAN DERYA YANIK, BAŞKAN KOCAİSPİR’İ ZİYARET ETTİ

CHP'Lİ TUTDERE, ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİ DİNLEDİ

Ersoy,“Artan Kadın Cinayetleri Son Bulsun Meclis Göreve”

CHP'li Barut,"Süt krizi derinleşiyor"

ERDOĞAN,"CUMHUR İTTİFAKI OLARAK SEÇİMDEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ"

CHP'li Salıcı: “Sayın Nebati Korumasız Gelsin, Üreticilerle Sohbet Etsin”

CHP'li Torun’dan Özhaseki’ye Yanıt: “O Devirler Kapandı”

Kılıçdaroğlu ODTÜ'lü Gençleri Kutladı

AKP'li Sarıeroğlu’ndan Ceyhan Cemevine ziyaret

AKP'li Özhaseki, "Bizim alnımız açık"