RESSAM MEHMET ALAGÖZ, ‘GÖÇ VE GÖÇMENLİĞİNİN RESİMSEL HALLERİ İLE´ ADANA´DA
Göçmen alienin durumunu, yakın çevreyi de göz önünde tutarak, Almanya´daki misafir (yabancı) işçinin resimsel anlatımını öne çıkaran yapıtları ile Mehmet Alagöz 3-12 Ekim tarihlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisinde açacağı sergi ile sanatseverlerle buluşacak
Tarih: 28.9.2016 21:58:15/ 2995okunma / 0yorum

Adıyaman Üniversitesi´nde geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı olarak da görev yapmakta olan Profesör Mehmet Alagöz ile sergi öncesi sanat görüşü ve yapıtlarının temaları ile ilgili bir söyleşi yaptık.

35 yıl Almanya´da yaşayan ve bu süre içerisinde figüratif resimlerinin ana temasını göç ve göçmenlik oluşturan Ressam Alagöz çalışmalarını şu sözlerle özetledi Söyleşisinin sonunda:

1978 yılından itibaren kendi portrelerimin yanı sıra içinde olunan durumu da görselleştirmeye çalışan resimler yapıldı. 1982 yılında Almanya´da yapılan ve bu sergide gösterilen “Bavullar Üzerinde Aile (Gastarbeiter)” adlı resim sonradan Almanya´ya olan dış göçün “ilk yılları” adlı dönemi kapsayan resimlerdendir. Ünlü Ressam Paul Klee “sanat görünmez gerçekliği görünür kılmaktır.” der. O yıllarda Misafir İşçiler arasındaki geçerli görüş  “ben nasıl olsa birkaç yıl sonra Türkiye´ye döneceğim!” idi. Sanki yıllarca bavullar üzerinde oturuyor gibi oldular ve büyük çoğunluk buradaki hayatta hiçbir şeye karışmak istemediler. Bu dönemde ve günümüze kadarki yıllarda yapılan çalışmalar, temelde günlük hayatta ne? ve kim? olduğunu fazla sorgulamadan geçip giden zamandaki görünmez gerçekleri görsel kılmanın tuval üzerine yansıtılmış çaba ve hallerindendir.”

Alagöz´ün gazetemizin sorularını yanıtladığı Söyleşi şöyle:

/resimler/2016-9/28/2212146147330.jpg

YENİ ADANA -  Sanattan uzaklaşan bir toplumu sanat ile yeniden buluşturmak için sizce neler yapmalı?

ALAGÖZ- Soruya genel anlamda sanat yerine kendi alanım olan resim sanatı ile sınırlayarak cevap vermek isterim.

Resim sanatına (buna heykeli de eklemek lazım) tarihsel süreç içerisinde pek de yakın olmamış bir toplumu bu sanat(lar) ile buluşturmak için neler yapmalı? Sorusunu sorarak başlamalı ve ülkemizde resim sanatının ne olduğuna ve tarihsel süreç içerisinde toplumla ne kadar buluşabildiğine bakılmalıdır.

Resim sanatı diğer pek çok sanat alanında olduğu gibi bir düşünce ve ifade dilidir. Bu dili toplumumuz tarihinde uzunca bir süre sadece dekoratif bir süsleme unsuru olarak görülmüş ve eksik kullanılmıştır. Bu yüzden de yaygınlaşamamış ve beklenen işlevine ulaşamamıştır. Bu alanda düşünce ve duygunun birleşmesiyle ortaya çıkan yaratıcılıktan yoksun kalınmış, içine düşülen tekrarlarla sanattan çok bir zanaat alanı olarak kalmıştır. Bence resim sanatı gerçek kimliği ile toplumumuzla tam olarak hiçbir zaman buluşamamıştır.

100 yıla yaklaşan Cumhuriyet Dönemi´nde ulu önder Atatürk´ün “Sanattan kopmuş bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş gibidir” sözünden anlaşılacağı üzere ülkeyi kuran ve yöneten büyüklerin meselenin farkında oldukları görülür. Cumhuriyet döneminde resim sanatına olan destek (bazı dönemlerde azalma hissedilse de) halen devam etmektedir. Bir ülkede sanatı yapılandırma ve toplumla (geniş kesimlerle) buluşturmada devlet ve devlet büyüklerinin desteği 1. Sırada gelir. Yine aynı şekilde resim sanatını üretenler de (sanatçılar) yaptıkları işten en az devlet ve devlet büyükleri kadar sorumludur. Bu anlamda gerçek sanatçılara büyük ihtiyaç vardır. Bu konuyu ileriki sorularda kendimden de örneklerle daha da açacağım.

Türkiye cumhuriyeti kurulduğundan beri eksiklikleri de olsa özellikle sanat eğitimi alanında çok şey yapılmıştır. Bu günlerde ülke genelinde 70den fazla devlet üniversitesinde sanatçı yetiştiren, sanatçı hocalar istihdam edilen Güzel sanatlar fakültelerinin varlığı orta öğretimde resim derslerinin gerilediği yöndeki eleştirilere rağmen gözden kaçırılmaması gereken önemli bir husustur. Buralardaki potansiyel gelecekte ülkemizde halen çok eksiği olan “sanatın korunması ve sunumu” alanlarında çok şeyin olacağının habercisi gibidir.

Sanatın korunması ve sunumu derken burada kastedilen müze ve sanat galerileridir. Sanatı ve değerlerini koruyan, bu değerlerin kalıcı tasniflerini yapabilen ve her ilimizde olması gereken resim heykel müzelerimiz halen yoktur. Yine aynı şekilde sanat ve sanatçının gösterilip tanıtıldığı sanat galerileri de sayıca ya yetersiz, ya da olanların çoğu gerçek işlevlerini tam olarak yerine getirecek kalite ve düzeyde değillerdir. Soru: Milyon nüfustan fazla Büyükşehir Adana´da bir resim heykel müzesi var mıdır? Bu şehirde kaç sanat galerisi vardır ve bunlar hangi şartlarda çalışmaktadırlar?

Burada sözünü ettiklerim bir anlamda ülkemizdeki altyapı sorunlarındandır. Bu anlamda 4 yıl önce Bolu´da çalıştığım yıllarda konuyla ilgili Bolu belediye başkanı Aladdin Yılmaz´la yaptığımız bir konuşma hep hatırımdadır. Bu konuşmada sayın başkan: “Mehmet başımı topraktan çıkarayım, bir türlü çıkaramıyorum, (kastedilen şehirdeki yol, su, kanalizasyon, gaz altyapıları) çıkardığımda o işlerle de ilgileneceğim.” İyi niyetle söylenmiş bir söz. Ülke gerçeklerinin başka bir yanını mı yansıtıyor?

/resimler/2016-9/29/1626344462591.jpg

 

YENİ ADANA - Bu anlamda sanatta kendinizi nasıl tanımlarsınız?

ALAGÖZ- Yukarıda toplumun sanatla buluşabilmesi için bu işi yapan sanatçıları da en az devletimizi yönetenler kadar sorumludur demiştim. Ben şahsen gerek gençliğimde, gerek Almanya´da olduğum yıllarda, gerekse de tekrar ülkemde yaşadığım zamanda Türk ve Türkiye (insanı) orijinli kavramından hiç kopamadım. Bu belki de aldığım eğitim gereği böyleydi. Uzun yıllar (16 yaşımdan itibaren) öğrencisi olduğum Prof. Devrim Erbil (günümüzde ülkemizin alanında en başarılılarındandır) sürekli olarak bu topraklar ve toplum orijinli bir Türk-Türkiye Sanat´ından söz etmiştir. Ben kendimi bu kavramdan hiçbir şekilde kopmadığımı ve aktarmacı olmadığımı düşünürüm. Bu birinci husustur.

İkinci husus ise yine hocamda gördüğüm çok üretkenlik. Devrim Erbil Türkiye´de belki en çok sergi açan ve sanatını bu şekilde toplumla sürekli buluşturan bir sanatçıdır.  Ben yaptığımız konuşmalarda biraz da şaka yollu senin yaptığının yarısı kadar yapsam yeter derim. Sanatçı üretecektir ve ürettiğini de toplumla paylaşacaktır. Bunun bir üçüncü yolu yoktur.

Büyük kuramcılar sanatın da diğer alanlarda olduğu gibi bir miras işi olduğunu söylerler. Aldığınız mirası har vurup savurmadan zamanın şartlarına göre insanınızdan kopmadan yaşatıp büyütebilir ve yeni yaratımlar üretebilirseniz siz olursunuz. Ben genç yaşta önümde iyi bir örnek bularak biraz da şanslı oldum. Bir sanatçının sanatta söylem ve eylem birliğini sağlaması zor iştir. Yaşamın getirdikleri bunu zora sokar. Ben Almanya´da 35 yıl Türkiye Pasaportuyla göçmen (işçi eşi) olarak yaşadım. Bildiklerim ve yaşantımdaki uyumsuzlukların üstesinden sanatımla gelmeyi yeğledim.

YENİ ADANA - Yaşamınız ve göç temasının kesiştiği noktalar neler?

ALAGÖZ - Yaşamımda göç olgusu aslında ilkokulu bitirdikten sonra Eskişehir Yunus Emre Öğretmen Okulu (parasız yatılı) sınavlarını kazanmam ve bu okulda okumaya başlamamla başlar. Üç yıl Eskişehir´de kaldıktan sonra kazanılan bir özel yetenek sınavı sonrası İstanbul Ortaköy Öğretmen Okulu Resim Semineri´nde İstanbul´da olacaktım. Üç yıl sonra bu okuldan mezun oldum ve doğduğum köyün hemen bitişiğindeki Bolu/Seben-Hoçaş Köyü´ne öğretmen olarak atandım. Doğduğum topraklardaki öğretmenliğim 2,5 ay kadar sürdü. Bu arada İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Güzel Sanatlar Üniversitesi) Yüksek Resim Bölümü sınavlarını kazanmış ve İstanbul´da tekrar öğrenci olmuştum.

Uygun olacağı için buraya Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nde Hocam Devrim Erbil´in Aralık 2015te “Yaşam ve sanatımda Dönemler” adlı kitabım için yazdığı “Mehmet Alagöz´ün Gözleri” başlıklı yazısından bir alıntı yapacağım.

/resimler/2016-9/28/2209109268752.jpg

“1969 yılında Mehmet Alagöz İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü öğrencisidir. Yetenek sınavını başarıyla vermiş, sanatçı olma yolun­da önemli bir adım atmıştır.

1970´de Akademi´de doçent oldum ve atölye­min ilk öğrencileri arasında Mehmet Alagöz de yer aldı. Alagöz çok yetenekli olduğunu bu öğrencilik dönemin­de atölyemde yaptığı işlerle kanıtladı. Bu çalışmalarını hala hayranlıkla hatırlarım. Çok sıra dışı işlerdi. Özel bir bakış açısı. Duyarlı bir renk kullanımı. Alışılmamış bir düzen kurgusu. Ogünlerde de en önemli yardımcı­larımdan biriydi, Lizbon´da Türk Büyükelçiliği binası için yaptığım seramik panonun eskiz aşamasında, ger­çekleşme sürecinde canla başla çalıştı.

Ama Alagöz bohem sanatçı tavırları da sergile­meye başlamıştı. Bunda arkadaşlarının da payı olduğu kanısındayım. Bolu dağlarından kopup gelen Alagöz gençliğin içgüdülerine kendisini kaptırmış gibi görünü­yordu. Aslında içe kapanık duygusal Mehmet Alagöz ile alkol kullandıktan sonra esrikleşen, hayal gücünün sınırlarında dolaşan ve böylece dertlerinden kurtulaca­ğını varsayan Mehmet Alagöz arasında dağlar kadar fark vardı. Üstelik 70´li yılların öğrenci olayları, sağ-sol çatışması da sıkıntı ve sorunlarını arttırıyordu.

Gençlik yıllarının sıkıntıları üst üste gelince Alagöz kendini bir Bodrum´da bulur, bir Seben´deki akrabalarında. Yine yalnız ve mutsuzdur. Alagöz´ün aklına Almanya´daki akrabaları gelir. Akademi´deki eğitimini bir yıllığına dondurarak Almanya´ya Bra­unschweig şehrine gider, evlenir ve eğitimini tamam­lamak üzere 1974´te İstanbul´a döner ve 1975 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Y. Resim Bölümü Devrim Erbil atölyesinden başarıyla mezun olur.

1973 yılı Kasım´ında akademideki öğrenimimi 1 yıllığına dondurarak Almanya´da dil öğrenmek ve çeşitli müze ve sanat kurumlarında incelemelerde bulunmak üzere Seben´de dedemden kalma evi satarak öğrenci olarak kendi olanaklarımla öğrenci olarak Almanya´ya gittim.

1974 yılında Almanya´da “Misafir İşçi (Gastarbeiter)” olarak çalışan eşimle evlendim. Misafir İşçi kavramı 1963-73 yılları arasında savaş sonrası Almanya´yı yeniden inşa etmek için Belli ülkelerden, bu arada Türkiye´den de işçi bulma kurumları aracılığı ile Almanya´ya çağırılmış insanlar için kullanılırdı. Bu gün eş ve çocuklarıyla birlikte bu yolla Almanya´ya gelmiş sadece Türkiye´den 3 milyonun üzerinde insan bulunmaktadır. Tüm ülkelerden gelenlerin sayısı ise günümüzde 7 milyonu geçmektedir. 

/resimler/2016-9/29/1103497052712.jpg

Benim yaşamım ve göç teması ile kesiştiğim nokta Almanya´da yaptığım evlilik ile başlamıştır. 1960lı yıllar sonrası Post Modern diye adlandırılan sanat hareketleri içerisinde dünyadaki göç hareketleriyle ortaya çıkan kimlik sorunlarının da görülür. Bu eğilimler kendini daha çok video Art, Instelasyon, fotoğraf sanatı gibi alanlarda kendini göstermiştir. Bendeki kimlik sorgulamaları başlangıçta belki de farkına varmadan “Misafir İşçi (Gastarbeiter)” işçi eşi statüsünde olmakla başlamış ve günlük yaşamın getirdikleri ile güç kazanmıştı.

1978 yılından itibaren kendi portrelerimin yanı sıra içinde olunan durumu da görselleştirmeye çalışan resimler yapıldı. 1982 yılında Almanya´da yapılan ve bu sergide gösterilen “Bavullar Üzerinde Aile (Gastarbeiter)” adlı resim sonradan Almanya´ya olan dış göçün “ilk yılları” adlı dönemi kapsayan resimlerdendir. Ünlü Ressam Paul Klee “sanat görünmez gerçekliği görünür kılmaktır.” der. O yıllarda Misafir İşçiler arasındaki geçerli görüş  “ben nasıl olsa birkaç yıl sonra Türkiye´ye döneceğim!” idi. Sanki yıllarca bavullar üzerinde oturuyor gibi oldular ve büyük çoğunluk buradaki hayatta hiçbir şeye karışmak istemediler. Bu dönemde ve günümüze kadarki yıllarda yapılan çalışmalar, temelde günlük hayatta ne? ve kim? olduğunu fazla sorgulamadan geçip giden zamandaki görünmez gerçekleri görsel kılmanın tuval üzerine yansıtılmış çaba ve hallerindendir.

YENİ ADANA - Gazetemiz için  verdiğiniz değerli bilgiler ve sanat yaşamımıza yapmakta olduğunuz katkılar için teşekkür eder, çalşımalarınızda başarılar dileriz.

/resimler/2016-9/28/2213235836154.jpg

RESSAM MEHMET ALAGÖZ KİMDİR?

MEHMET ALAGÖZ, 1949 yılında, Bolu-Seben´de doğdu. 1966-69 yılları arasında İstanbul Öğretmen Okulu Resim Semineri´nde ve ardından 1970-75 yılları arasında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi´nde öğrenim gördü.

1975-82 yılları arasında Braunschweig Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Serbest Resim Bölümü Prof. Roland Dörfler Atölyesi´nde asistan öğrenci olarak çalıştı. 1979-99 yılları arasında Alman Görsel Sanatçılar Birliği üyeliği yaptı. 1980 yılında Braunschweig şehri Rudolf Wilke Sanat Ödülünü aldı.

Sanatçı, 1982 yılından itibaren serbest ressam olarak çalışmalarını sürdürmeye başladı. 1990 yılında Fönderkreis Malerkapelle am Elm Sanat Derneğini kurdu. 1997´de bu derneğin sanat yönetmenliğini üstlendi.

Sanatçı 2009 yılında Türkiye´ye dönerek, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü´nde  2011 yılına kadar Yardımcı Doçent ve 2011-2015 yıllarında Doçent ve Bölüm Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

2015 yılında Adıyaman Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü´ne  docent olarak atanan Mehmet Alagöz,  Ağustos 2016´dan itibaren Profesör ve Bölüm Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Mehmet Alagöz´ün yapıtlarında, doğrudan modelden çalışılmış insan figürlerine ve portrelere sıkça yer verildiği görülür. Kendi durumundan yola çıkarak, 35 yıldır Almanya´da Türkiye pasaportu ile yaşanmışlıktan yola çıkarak, “Göç ve Göçmenliği” konu alan figüratif resimler, eserlerinin ana temasını oluşturmuştur.

Göçmen alienin durumu, yakın çevreyi de göz önünde tutarak, Almanya´daki misafir (yabancı) işçinin resimsel anlatımı onun resimlerinin temel karakteristiğidir.

Yaşam, iş, işsizlik, çocuklr ve ebeveyinler 1980´den bu yana Alagöz´ün resmindeki sürekli konular olarak ortaya çıkmaktadır.

 

 

 
Kaynak: ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ceyhan´da Çanakkale´yle ilgili tiyatro etkinliği
Ceyhan´da Çanakkale´yle ilgili tiyatro etkinliği
18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 103. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Ceyhan Belediyesi´nce kurtuluşa kadar dönmediler tiyatro etkinliği ile birlikte Çanakkale 1915 gezici müzesi sergilendi.
49. TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI SONUÇLANDI
49. TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI SONUÇLANDI
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kongre Merkezi´nde sergilenen projeler için, değerlendirme sonunda ödül töreni düzenlendi.
BAKLALI´DA TÜRKÜ VE ŞİİR ŞÖLENİ DÜZENLENECEK
BAKLALI´DA TÜRKÜ VE ŞİİR ŞÖLENİ DÜZENLENECEK
Köy Enstitüsü mezunlarının geçmişte birer ‘Kutup Yıldızı´ olduklarına değinen eğitimci Bayram Uğur, tüm okumuşları köy ve mahallelerine manevi borçlarını ödemeye çağırdı.
20.  DEVLET TİYATROLARI SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ 27 MART´TA BAŞLIYOR
20. DEVLET TİYATROLARI SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ 27 MART´TA BAŞLIYOR
Tiyatro Festivali ile ilgili Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Mustafa Kurt, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Sevinç Gediktaş, bir basın toplantısıyla festival hakkında bilgiler sundular.
ADANALI RESSAM BEDRİ BAYKAM UKRAYNA´DA SERGİ AÇTI
ADANALI RESSAM BEDRİ BAYKAM UKRAYNA´DA SERGİ AÇTI
Bedri Baykam´ın 4D, Tarihin Röntgencisi ve Boş Çerçeve serilerinden seçilen eserlerinden oluşan sergi 7 Mart-7 Nisan 2018 tarihleri arasında Kiev´de sergilenmeye başlandı.
"Adana tarihi kültürünün yüzde 80´i Seyhan´da"
"Adana tarihi kültürünün yüzde 80´i Seyhan´da"
Seyhan Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, Akdeniz Ekonomi Forumu´nun "Ekonominin Cazibe Merkezi Akdeniz" başlıklı panelinde, tek ilçe belediye başkanı olarak Adana ve Seyhan ekonomisinin tarihi gelişimini anlattı.
Tuvalet çukurunda  Roma dönemine ait mozaik
Tuvalet çukurunda Roma dönemine ait mozaik
Adana´da evinin bahçesine tuvalet çukuru kazan ev sahibi, Roma dönemine ait olduğu belirtilen mozaik buldu.
Büyükşehir´den çocuklara tiyatro
Büyükşehir´den çocuklara tiyatro
Güney Adana Kalkınma Programı kapsamındaki etkinliklerde 6-9 yaş arasındaki bin 922 öğrenci, hayatlarında ilk kez tiyatro seyretmenin keyfini yaşadı
90. OSCAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
90. OSCAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
90. Akademi Ödülleri´nin dağıtıldığı gecede ´En İyi Film´ kategorisindeki ödülün sahibi ´The Shape of Water´ filmi olurken En İyi Erkek Oyuncu Darkest Hour´daki rolü ile Gary Oldman aldı
Tuba Köseoğlu Okçu, Adana´da okurlarıyla buluşacak
Tuba Köseoğlu Okçu, Adana´da okurlarıyla buluşacak
Çukurova Belediyesi, "Aklımda Deli Sorular" kitabının yazarı Tuba Köseoğlu Okçu´yu okurlarıyla buluşturacak.
Kozanlı yazarın kısa filmi baba ocağında çekiliyor
Kozanlı yazarın kısa filmi baba ocağında çekiliyor
Kozan ilçesindeki tarihi ve turistik mekanlar film setlerinin ilgi odağı ve sahnesi olmaya devam ediyor.Daha önce ilçede "Ankara Yazı-Veda Mektubu" ve "Bordo Bereliler Suriye" filmlerinin ardından ilçe halkı bir film ekibini daha ağırlıyor.
ANKARA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI NAZMİ BİLGİN GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİ
ANKARA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI NAZMİ BİLGİN GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİ
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir ile birlikte Yeni Adana Gazetesi İmtiyaz Sahibi Çetin Remzi Yüregir´i ziyaret eden Bilgin, 24 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen Yeni Adana Gazetesi´nin 100. Kuruluş Yıldönümü Balosuna katılamadığını belirterek, “Sayın Çetin Remzi Yüregir ve ailesi ile gazete çalışanlarını kutlamak için ziyaret etmiş bulunuyoruz. Bir gazetenin 100 yıl yaşaması büyük bir olaydır. Yayın hayatını sürdüren Kuvayı Milliye gazetemizi kutluyoruz” dedi.
YOZGATLI YAZAR OSMAN KARACA, 1. DÜNYA SAVAŞI GAZİLERİNİN HAYAT HİKÂYELERİNİ KİTAPLAŞTIRDI
YOZGATLI YAZAR OSMAN KARACA, 1. DÜNYA SAVAŞI GAZİLERİNİN HAYAT HİKÂYELERİNİ KİTAPLAŞTIRDI
Yozgatlı Yazar Osman Karaca “Cihad-ı Ekber ve Milli Müdafaa Acıları” adlı kitabının 219-224. Sayfalarında ise Yeni Adana Gazetesi´nin Kurtuluş Savaşında verdiği mücadeleden de bahsediyor. “Kalemle Kazanılan Zafer” başlığı ile bölümde Avni Doğan ile Gazetemizin Kurucusu Ahmet Remzi Yüreğir için şu ifadelere yer veriliyor:“Bu iki arkadaş Adana´nın kurtulmasında büyük rol oynamakla kalmayıp günümüze Adanalı ve Yozgatlıların dost olmalarına vesile olmuşlardır. Kısacası ecdadımız savaşın sadece silahla yapılamayacağının da gözler önüne sermiştir."
"Boyacı" oyunu maliyeciler için sahneledi
"Boyacı" oyunu maliyeciler için sahneledi
Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 29. Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında "Boyacı" adlı oyunu Adana Vergi Dairesi Başkanlığı çalışanları için sahneledi.
Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Mersin´de başlıyor
Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Mersin´de başlıyor
Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına düzenlenen 7. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali Yarışması´nın başvuruları başladı.
Otizmli gençlerin belgeseli festivalde
Otizmli gençlerin belgeseli festivalde
Otizmli 5 gencin eğitim alıp kısa film çekmesinin hikayesini anlatan belgesel, Fransa´da gerçekleştirilen 40. Uluslararası Clermont Ferrand Kısa Film Festivalinde izleyiciyle buluştu.
 İSTANBUL´DA ADANA YEMEKLERİ TANITILIYOR
İSTANBUL´DA ADANA YEMEKLERİ TANITILIYOR
İlk Durak Adana ve Adanalı Kadınlar8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla menüdeki tüm yemekler, Adana Salmanbeyli Köyü´nün marifetli kadınlarının ellerinden çıkacak
ÇÜTAM´daki sohbetin konusu Şair Enis Batur
ÇÜTAM´daki sohbetin konusu Şair Enis Batur
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi´nin bu haftaki konuğu Anadolu Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Üyesi Okt. Dr. Mustafa Ever oldu. Dr. Ever. ´Doğu-Batı Divanı Üzerinden Enis Batur Şiiri´ başlıklı sunumunu ÇÜTAM katılımcılarıyla paylaştı.
BEDRİ BAYKAM UKRAYNA´DA SERGİ AÇIYOR
BEDRİ BAYKAM UKRAYNA´DA SERGİ AÇIYOR
Bedri Baykam´ın 4D, Tarihin Röntgencisi ve Boş Çerçeve serilerinden seçilen eserlerinden oluşan sergi 7 Mart-7 Nisan 2018 tarihleri arasında Kiev´de sergilenecek. .“Son On Yıldan Seçki” adını verdiği sergi Baykam´ın 138. Kişisel sergisi ve aynı zamanda Ukrayna´daki ilk kişisel sergisi. Baykam, serginin açılışı için Kiev´de olacak.
TÜRKİYE YERLİ FİLMDE 1 NUMARA
TÜRKİYE YERLİ FİLMDE 1 NUMARA
Geçen yıl üretilen filmlerin yüzde 56,5´i yerli yapım
POSTA OYUNU BEĞENİ TOPLUYOR
POSTA OYUNU BEĞENİ TOPLUYOR
Adana´da bu sene ilk kez Posta oyunu ile perde diyen Sahne Daktilo, bugüne kadar Seyhan Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Belediyesi´ndeki gösterilerinden sonra 11 Mart 2018 Pazar günü saat 15.00 - 20.00 saatlerinde Adana Devlet Tiyatrosu Sahnesinde seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor.Oyun günümüz insanının modern hayata tutunmak için bireysel özellik ve arzularından vazgeçip kişiliksizleşmesi ve bir mutsuzluk paradoksunun içine sürüklenmesini konu alıyor
GÜNEŞ´TEN "ADANA KENT YAZILARI" KİTABI
GÜNEŞ´TEN "ADANA KENT YAZILARI" KİTABI
Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Öğretim Üyesi İsmail Güneş´in "Futbol Ekonomisi: Ekonomist Gözüyle Futbol" adlı kitabından sonra"Adana Kent Yazıları" adlı kitabı da yayınlandı.
ertkalaycı üçüncü kez başkan
ertkalaycı üçüncü kez başkan
Adana´da 2016 yılında, fotoğraf ve sanatının gelişimine katkı sağlamak amacıyla kurulan Arka Plan Fotoğraf Derneği Başkanlığına A.Niyazi Sertkalaycı üçüncü kez seçildi.
“MÜZİKLİ GÜNLERDE”  M1 ADANA ‘DA EĞLENCE ŞİMDİ ÇOK DAHA BAŞKA!..
“MÜZİKLİ GÜNLERDE” M1 ADANA ‘DA EĞLENCE ŞİMDİ ÇOK DAHA BAŞKA!..
M1 Adana AlışverişMerkezi 17 ŞubatCumartesigünübaşlayanve Mart ayısonunakadar her haftasonugerçekleştirilecekolan “MÜZİKLİ GÜNLERDE”aktiviteleriAdanalılarıeğlendirmeyeetmeyedevamediyor.
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
ASKER AİLELERİ BENİ ŞIMARTIRDI
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
KÜÇÜK AFİŞ DESTEĞİNDEN ULUSLAR ARASI FESTİVALE
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
ALİM KARNE ALIYOR
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
ELVEDA ÖZALP
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
KADER UÇUŞU
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ULU ÖNDER ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 79. YILDÖNÜMÜNDE ATAMIZI ÖZLEMLE ANIYOR VE ARIYORUZ.
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
AÇIK SİSTEM OLARAK OKUL
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
YENİ ADANA GAZETESİNİN KUVAYI MİLLİYE RUHUYLA 100. YILI
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
İçtihat Kapısı Zorlanınca…
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YENİDEN LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
OSMANLI DÖNEMİNDE EĞİTİM (1)
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
NÜKLEER SAVAŞA İKİ DAKİKA KALDI!
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
ÇANAKKALE´Yİ MUSTAFA KEMAL´SİZ ANMA HAİNLİĞİNİ ATATÜRK´ÜN KENDİSİ BOŞA ÇIKARIYOR!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA YÜZELLİLİKLER´İN EN BÜYÜK SİLAHI!
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Hayvanların Döğüşünden Beslenmek ve Hayvanlardan Öğreneceklerimiz
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
BÖLGESEL VAATLERDE GELİNEN DURUM
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
ŞEKER FABRİKALARININ ÖNEMİ
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
UĞUR MUMCU
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
HEYY GİDİ GÜNLERR…
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Benden Bu Kadar!
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
TOPARLANMA DÖNEMİ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
HASAN DEDE
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
YANGINLAR
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
ÜÇÜNCÜ TAŞNAK TAARRUZU
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
15 °C
Pazartesi
14 °C
Salı
13 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2018-3/14/0958201481846.jpg