RESSAM MEHMET ALAGÖZ, ‘GÖÇ VE GÖÇMENLİĞİNİN RESİMSEL HALLERİ İLE´ ADANA´DA
Göçmen alienin durumunu, yakın çevreyi de göz önünde tutarak, Almanya´daki misafir (yabancı) işçinin resimsel anlatımını öne çıkaran yapıtları ile Mehmet Alagöz 3-12 Ekim tarihlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisinde açacağı sergi ile sanatseverlerle buluşacak
Tarih: 28.9.2016 21:58:15/ 2815okunma / 0yorum

Adıyaman Üniversitesi´nde geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı olarak da görev yapmakta olan Profesör Mehmet Alagöz ile sergi öncesi sanat görüşü ve yapıtlarının temaları ile ilgili bir söyleşi yaptık.

35 yıl Almanya´da yaşayan ve bu süre içerisinde figüratif resimlerinin ana temasını göç ve göçmenlik oluşturan Ressam Alagöz çalışmalarını şu sözlerle özetledi Söyleşisinin sonunda:

1978 yılından itibaren kendi portrelerimin yanı sıra içinde olunan durumu da görselleştirmeye çalışan resimler yapıldı. 1982 yılında Almanya´da yapılan ve bu sergide gösterilen “Bavullar Üzerinde Aile (Gastarbeiter)” adlı resim sonradan Almanya´ya olan dış göçün “ilk yılları” adlı dönemi kapsayan resimlerdendir. Ünlü Ressam Paul Klee “sanat görünmez gerçekliği görünür kılmaktır.” der. O yıllarda Misafir İşçiler arasındaki geçerli görüş  “ben nasıl olsa birkaç yıl sonra Türkiye´ye döneceğim!” idi. Sanki yıllarca bavullar üzerinde oturuyor gibi oldular ve büyük çoğunluk buradaki hayatta hiçbir şeye karışmak istemediler. Bu dönemde ve günümüze kadarki yıllarda yapılan çalışmalar, temelde günlük hayatta ne? ve kim? olduğunu fazla sorgulamadan geçip giden zamandaki görünmez gerçekleri görsel kılmanın tuval üzerine yansıtılmış çaba ve hallerindendir.”

Alagöz´ün gazetemizin sorularını yanıtladığı Söyleşi şöyle:

/resimler/2016-9/28/2212146147330.jpg

YENİ ADANA -  Sanattan uzaklaşan bir toplumu sanat ile yeniden buluşturmak için sizce neler yapmalı?

ALAGÖZ- Soruya genel anlamda sanat yerine kendi alanım olan resim sanatı ile sınırlayarak cevap vermek isterim.

Resim sanatına (buna heykeli de eklemek lazım) tarihsel süreç içerisinde pek de yakın olmamış bir toplumu bu sanat(lar) ile buluşturmak için neler yapmalı? Sorusunu sorarak başlamalı ve ülkemizde resim sanatının ne olduğuna ve tarihsel süreç içerisinde toplumla ne kadar buluşabildiğine bakılmalıdır.

Resim sanatı diğer pek çok sanat alanında olduğu gibi bir düşünce ve ifade dilidir. Bu dili toplumumuz tarihinde uzunca bir süre sadece dekoratif bir süsleme unsuru olarak görülmüş ve eksik kullanılmıştır. Bu yüzden de yaygınlaşamamış ve beklenen işlevine ulaşamamıştır. Bu alanda düşünce ve duygunun birleşmesiyle ortaya çıkan yaratıcılıktan yoksun kalınmış, içine düşülen tekrarlarla sanattan çok bir zanaat alanı olarak kalmıştır. Bence resim sanatı gerçek kimliği ile toplumumuzla tam olarak hiçbir zaman buluşamamıştır.

100 yıla yaklaşan Cumhuriyet Dönemi´nde ulu önder Atatürk´ün “Sanattan kopmuş bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş gibidir” sözünden anlaşılacağı üzere ülkeyi kuran ve yöneten büyüklerin meselenin farkında oldukları görülür. Cumhuriyet döneminde resim sanatına olan destek (bazı dönemlerde azalma hissedilse de) halen devam etmektedir. Bir ülkede sanatı yapılandırma ve toplumla (geniş kesimlerle) buluşturmada devlet ve devlet büyüklerinin desteği 1. Sırada gelir. Yine aynı şekilde resim sanatını üretenler de (sanatçılar) yaptıkları işten en az devlet ve devlet büyükleri kadar sorumludur. Bu anlamda gerçek sanatçılara büyük ihtiyaç vardır. Bu konuyu ileriki sorularda kendimden de örneklerle daha da açacağım.

Türkiye cumhuriyeti kurulduğundan beri eksiklikleri de olsa özellikle sanat eğitimi alanında çok şey yapılmıştır. Bu günlerde ülke genelinde 70den fazla devlet üniversitesinde sanatçı yetiştiren, sanatçı hocalar istihdam edilen Güzel sanatlar fakültelerinin varlığı orta öğretimde resim derslerinin gerilediği yöndeki eleştirilere rağmen gözden kaçırılmaması gereken önemli bir husustur. Buralardaki potansiyel gelecekte ülkemizde halen çok eksiği olan “sanatın korunması ve sunumu” alanlarında çok şeyin olacağının habercisi gibidir.

Sanatın korunması ve sunumu derken burada kastedilen müze ve sanat galerileridir. Sanatı ve değerlerini koruyan, bu değerlerin kalıcı tasniflerini yapabilen ve her ilimizde olması gereken resim heykel müzelerimiz halen yoktur. Yine aynı şekilde sanat ve sanatçının gösterilip tanıtıldığı sanat galerileri de sayıca ya yetersiz, ya da olanların çoğu gerçek işlevlerini tam olarak yerine getirecek kalite ve düzeyde değillerdir. Soru: Milyon nüfustan fazla Büyükşehir Adana´da bir resim heykel müzesi var mıdır? Bu şehirde kaç sanat galerisi vardır ve bunlar hangi şartlarda çalışmaktadırlar?

Burada sözünü ettiklerim bir anlamda ülkemizdeki altyapı sorunlarındandır. Bu anlamda 4 yıl önce Bolu´da çalıştığım yıllarda konuyla ilgili Bolu belediye başkanı Aladdin Yılmaz´la yaptığımız bir konuşma hep hatırımdadır. Bu konuşmada sayın başkan: “Mehmet başımı topraktan çıkarayım, bir türlü çıkaramıyorum, (kastedilen şehirdeki yol, su, kanalizasyon, gaz altyapıları) çıkardığımda o işlerle de ilgileneceğim.” İyi niyetle söylenmiş bir söz. Ülke gerçeklerinin başka bir yanını mı yansıtıyor?

/resimler/2016-9/29/1626344462591.jpg

 

YENİ ADANA - Bu anlamda sanatta kendinizi nasıl tanımlarsınız?

ALAGÖZ- Yukarıda toplumun sanatla buluşabilmesi için bu işi yapan sanatçıları da en az devletimizi yönetenler kadar sorumludur demiştim. Ben şahsen gerek gençliğimde, gerek Almanya´da olduğum yıllarda, gerekse de tekrar ülkemde yaşadığım zamanda Türk ve Türkiye (insanı) orijinli kavramından hiç kopamadım. Bu belki de aldığım eğitim gereği böyleydi. Uzun yıllar (16 yaşımdan itibaren) öğrencisi olduğum Prof. Devrim Erbil (günümüzde ülkemizin alanında en başarılılarındandır) sürekli olarak bu topraklar ve toplum orijinli bir Türk-Türkiye Sanat´ından söz etmiştir. Ben kendimi bu kavramdan hiçbir şekilde kopmadığımı ve aktarmacı olmadığımı düşünürüm. Bu birinci husustur.

İkinci husus ise yine hocamda gördüğüm çok üretkenlik. Devrim Erbil Türkiye´de belki en çok sergi açan ve sanatını bu şekilde toplumla sürekli buluşturan bir sanatçıdır.  Ben yaptığımız konuşmalarda biraz da şaka yollu senin yaptığının yarısı kadar yapsam yeter derim. Sanatçı üretecektir ve ürettiğini de toplumla paylaşacaktır. Bunun bir üçüncü yolu yoktur.

Büyük kuramcılar sanatın da diğer alanlarda olduğu gibi bir miras işi olduğunu söylerler. Aldığınız mirası har vurup savurmadan zamanın şartlarına göre insanınızdan kopmadan yaşatıp büyütebilir ve yeni yaratımlar üretebilirseniz siz olursunuz. Ben genç yaşta önümde iyi bir örnek bularak biraz da şanslı oldum. Bir sanatçının sanatta söylem ve eylem birliğini sağlaması zor iştir. Yaşamın getirdikleri bunu zora sokar. Ben Almanya´da 35 yıl Türkiye Pasaportuyla göçmen (işçi eşi) olarak yaşadım. Bildiklerim ve yaşantımdaki uyumsuzlukların üstesinden sanatımla gelmeyi yeğledim.

YENİ ADANA - Yaşamınız ve göç temasının kesiştiği noktalar neler?

ALAGÖZ - Yaşamımda göç olgusu aslında ilkokulu bitirdikten sonra Eskişehir Yunus Emre Öğretmen Okulu (parasız yatılı) sınavlarını kazanmam ve bu okulda okumaya başlamamla başlar. Üç yıl Eskişehir´de kaldıktan sonra kazanılan bir özel yetenek sınavı sonrası İstanbul Ortaköy Öğretmen Okulu Resim Semineri´nde İstanbul´da olacaktım. Üç yıl sonra bu okuldan mezun oldum ve doğduğum köyün hemen bitişiğindeki Bolu/Seben-Hoçaş Köyü´ne öğretmen olarak atandım. Doğduğum topraklardaki öğretmenliğim 2,5 ay kadar sürdü. Bu arada İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Güzel Sanatlar Üniversitesi) Yüksek Resim Bölümü sınavlarını kazanmış ve İstanbul´da tekrar öğrenci olmuştum.

Uygun olacağı için buraya Devlet Güzel Sanatlar Akademisi´nde Hocam Devrim Erbil´in Aralık 2015te “Yaşam ve sanatımda Dönemler” adlı kitabım için yazdığı “Mehmet Alagöz´ün Gözleri” başlıklı yazısından bir alıntı yapacağım.

/resimler/2016-9/28/2209109268752.jpg

“1969 yılında Mehmet Alagöz İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü öğrencisidir. Yetenek sınavını başarıyla vermiş, sanatçı olma yolun­da önemli bir adım atmıştır.

1970´de Akademi´de doçent oldum ve atölye­min ilk öğrencileri arasında Mehmet Alagöz de yer aldı. Alagöz çok yetenekli olduğunu bu öğrencilik dönemin­de atölyemde yaptığı işlerle kanıtladı. Bu çalışmalarını hala hayranlıkla hatırlarım. Çok sıra dışı işlerdi. Özel bir bakış açısı. Duyarlı bir renk kullanımı. Alışılmamış bir düzen kurgusu. Ogünlerde de en önemli yardımcı­larımdan biriydi, Lizbon´da Türk Büyükelçiliği binası için yaptığım seramik panonun eskiz aşamasında, ger­çekleşme sürecinde canla başla çalıştı.

Ama Alagöz bohem sanatçı tavırları da sergile­meye başlamıştı. Bunda arkadaşlarının da payı olduğu kanısındayım. Bolu dağlarından kopup gelen Alagöz gençliğin içgüdülerine kendisini kaptırmış gibi görünü­yordu. Aslında içe kapanık duygusal Mehmet Alagöz ile alkol kullandıktan sonra esrikleşen, hayal gücünün sınırlarında dolaşan ve böylece dertlerinden kurtulaca­ğını varsayan Mehmet Alagöz arasında dağlar kadar fark vardı. Üstelik 70´li yılların öğrenci olayları, sağ-sol çatışması da sıkıntı ve sorunlarını arttırıyordu.

Gençlik yıllarının sıkıntıları üst üste gelince Alagöz kendini bir Bodrum´da bulur, bir Seben´deki akrabalarında. Yine yalnız ve mutsuzdur. Alagöz´ün aklına Almanya´daki akrabaları gelir. Akademi´deki eğitimini bir yıllığına dondurarak Almanya´ya Bra­unschweig şehrine gider, evlenir ve eğitimini tamam­lamak üzere 1974´te İstanbul´a döner ve 1975 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Y. Resim Bölümü Devrim Erbil atölyesinden başarıyla mezun olur.

1973 yılı Kasım´ında akademideki öğrenimimi 1 yıllığına dondurarak Almanya´da dil öğrenmek ve çeşitli müze ve sanat kurumlarında incelemelerde bulunmak üzere Seben´de dedemden kalma evi satarak öğrenci olarak kendi olanaklarımla öğrenci olarak Almanya´ya gittim.

1974 yılında Almanya´da “Misafir İşçi (Gastarbeiter)” olarak çalışan eşimle evlendim. Misafir İşçi kavramı 1963-73 yılları arasında savaş sonrası Almanya´yı yeniden inşa etmek için Belli ülkelerden, bu arada Türkiye´den de işçi bulma kurumları aracılığı ile Almanya´ya çağırılmış insanlar için kullanılırdı. Bu gün eş ve çocuklarıyla birlikte bu yolla Almanya´ya gelmiş sadece Türkiye´den 3 milyonun üzerinde insan bulunmaktadır. Tüm ülkelerden gelenlerin sayısı ise günümüzde 7 milyonu geçmektedir. 

/resimler/2016-9/29/1103497052712.jpg

Benim yaşamım ve göç teması ile kesiştiğim nokta Almanya´da yaptığım evlilik ile başlamıştır. 1960lı yıllar sonrası Post Modern diye adlandırılan sanat hareketleri içerisinde dünyadaki göç hareketleriyle ortaya çıkan kimlik sorunlarının da görülür. Bu eğilimler kendini daha çok video Art, Instelasyon, fotoğraf sanatı gibi alanlarda kendini göstermiştir. Bendeki kimlik sorgulamaları başlangıçta belki de farkına varmadan “Misafir İşçi (Gastarbeiter)” işçi eşi statüsünde olmakla başlamış ve günlük yaşamın getirdikleri ile güç kazanmıştı.

1978 yılından itibaren kendi portrelerimin yanı sıra içinde olunan durumu da görselleştirmeye çalışan resimler yapıldı. 1982 yılında Almanya´da yapılan ve bu sergide gösterilen “Bavullar Üzerinde Aile (Gastarbeiter)” adlı resim sonradan Almanya´ya olan dış göçün “ilk yılları” adlı dönemi kapsayan resimlerdendir. Ünlü Ressam Paul Klee “sanat görünmez gerçekliği görünür kılmaktır.” der. O yıllarda Misafir İşçiler arasındaki geçerli görüş  “ben nasıl olsa birkaç yıl sonra Türkiye´ye döneceğim!” idi. Sanki yıllarca bavullar üzerinde oturuyor gibi oldular ve büyük çoğunluk buradaki hayatta hiçbir şeye karışmak istemediler. Bu dönemde ve günümüze kadarki yıllarda yapılan çalışmalar, temelde günlük hayatta ne? ve kim? olduğunu fazla sorgulamadan geçip giden zamandaki görünmez gerçekleri görsel kılmanın tuval üzerine yansıtılmış çaba ve hallerindendir.

YENİ ADANA - Gazetemiz için  verdiğiniz değerli bilgiler ve sanat yaşamımıza yapmakta olduğunuz katkılar için teşekkür eder, çalşımalarınızda başarılar dileriz.

/resimler/2016-9/28/2213235836154.jpg

RESSAM MEHMET ALAGÖZ KİMDİR?

MEHMET ALAGÖZ, 1949 yılında, Bolu-Seben´de doğdu. 1966-69 yılları arasında İstanbul Öğretmen Okulu Resim Semineri´nde ve ardından 1970-75 yılları arasında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi´nde öğrenim gördü.

1975-82 yılları arasında Braunschweig Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Serbest Resim Bölümü Prof. Roland Dörfler Atölyesi´nde asistan öğrenci olarak çalıştı. 1979-99 yılları arasında Alman Görsel Sanatçılar Birliği üyeliği yaptı. 1980 yılında Braunschweig şehri Rudolf Wilke Sanat Ödülünü aldı.

Sanatçı, 1982 yılından itibaren serbest ressam olarak çalışmalarını sürdürmeye başladı. 1990 yılında Fönderkreis Malerkapelle am Elm Sanat Derneğini kurdu. 1997´de bu derneğin sanat yönetmenliğini üstlendi.

Sanatçı 2009 yılında Türkiye´ye dönerek, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü´nde  2011 yılına kadar Yardımcı Doçent ve 2011-2015 yıllarında Doçent ve Bölüm Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

2015 yılında Adıyaman Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü´ne  docent olarak atanan Mehmet Alagöz,  Ağustos 2016´dan itibaren Profesör ve Bölüm Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Mehmet Alagöz´ün yapıtlarında, doğrudan modelden çalışılmış insan figürlerine ve portrelere sıkça yer verildiği görülür. Kendi durumundan yola çıkarak, 35 yıldır Almanya´da Türkiye pasaportu ile yaşanmışlıktan yola çıkarak, “Göç ve Göçmenliği” konu alan figüratif resimler, eserlerinin ana temasını oluşturmuştur.

Göçmen alienin durumu, yakın çevreyi de göz önünde tutarak, Almanya´daki misafir (yabancı) işçinin resimsel anlatımı onun resimlerinin temel karakteristiğidir.

Yaşam, iş, işsizlik, çocuklr ve ebeveyinler 1980´den bu yana Alagöz´ün resmindeki sürekli konular olarak ortaya çıkmaktadır.

 

 

 
Kaynak: ÖZEL HABER

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nâzım Hikmet Bir Dizi Etkinlikle Anıldı
Nâzım Hikmet Bir Dizi Etkinlikle Anıldı
Memleket hasreti ile Moskova´da yaşamını yitiren Nazım Hikmet 116. doğum gününde Seyhan Belediyesinin düzenlediği bir etkilikle anıldı.
Kitap Fuarının ziyaretçisi bu sene yüzde 28,5 arttı
Kitap Fuarının ziyaretçisi bu sene yüzde 28,5 arttı
TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde, Çufaş Çukurova Fuarcılık A.Ş., Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi desteği ile düzenlenen Çukurova 11. Kitap Fuarı, 14 Ocak 2018 Pazar akşamı saat 19.00´da ziyaretçi rekoruyla sona erdi.
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-9 - BURHAN PAKER´LE ADANA RADYOSU…
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-9 - BURHAN PAKER´LE ADANA RADYOSU…
“Sevenler Anlar”(Yürüyorum Sokaklarda) şarkısı Müslüm Gürses´in sesi ve yorumuyla dile düştü.
ADANA ESKİ VALİSİ CEYLAN´IN KİTAPLARI DA FUAR DA
ADANA ESKİ VALİSİ CEYLAN´IN KİTAPLARI DA FUAR DA
Adana´da 12 Eylül Darbesi öncesi Valilik yapan Aydemir Ceylan´ın kitapları da Adana Kitap Fuarında kitapseverlerin beğenisine sunuldu.
MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ KİTAP FUARINDA İDİ
MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ KİTAP FUARINDA İDİ
Adana´da düzenlenen 11. Çukurova Kitap Fuarı´na katılan ve büyük ilgi gören 103 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ kitaplarını imzaladı.
ÇUKUROVA ÖĞRETMENLER KOROSU´NDAN 5 OCAK KONSERİ
ÇUKUROVA ÖĞRETMENLER KOROSU´NDAN 5 OCAK KONSERİ
Sunuculuğunu Hilkat Orhan tarafından yapılan ve şef Gönül Oytun yönetiminde Çukurova Öğretmenler Korosu ve solistleri Adana ve Çukurova Türküleri söylediler.
Hipodromda Defile
Hipodromda Defile
Adana´nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü nedeniyle Adana Yeşiloba Hipodromunda Yüreğir Belediyesi Kültürevlerinde hazırlanan “Osmanlı Saray Esvapları” defilesi düzenledi.
 “2017´DE ÜLKEMİZDE KİŞİ BAŞINA 8.4 ADET KİTAP YAYINLANDI”
“2017´DE ÜLKEMİZDE KİŞİ BAŞINA 8.4 ADET KİTAP YAYINLANDI”
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan KOCATÜRK - Çukurova 11. Kitap Fuarının açılışında yaptığı konuşmada ülkemizdeki yayıncılıkla ilgili gelişmeler ve sorunlar hakkında bilgi verdi .
11. ÇUKUROVA KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI
11. ÇUKUROVA KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI
500 yazar, çizer ve şairin katılımı beklenen Fuara gelen ziyaretçiler içeriye girmek için uzun süre kuyrukta sıra bekledi.
Ç.Ü.´lü Bilim İnsanları Anavarza Kazılarında
Ç.Ü.´lü Bilim İnsanları Anavarza Kazılarında
Sadece Türkiye´de değil dünyada da ses getiren Anavarza´da kazılar T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü denetiminde, Adana Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü´nün iştirakleri ve Adana Arkeoloji Müzesi Başkanlığı, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Bilimsel Başkanlığında yapılıyor.
2017´DE SALONLARDA YERLİ FİLMLER TERCİH EDİLDİ
2017´DE SALONLARDA YERLİ FİLMLER TERCİH EDİLDİ
Sinemaseverler 2017 yılında sinema salonlarına adeta akın ederken, geçen yıl ülkemizde 71 milyondan fazla sinema bileti satıldığı belirlendi.
ÇDSO´DAN 26. YIL KONSERİ!
ÇDSO´DAN 26. YIL KONSERİ!
ÇUKUROVA DEVLET SENFONİ ORKESTRASI 26. YILINI ADANA´NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN YIL DÖNÜMÜYLE BİRLİKTE KUTLUYOR!
ÇUKUROVA BELEDİYESİ TÜYAP´TA
ÇUKUROVA BELEDİYESİ TÜYAP´TA
TÜYAP´ın düzenlediği Çukurova 11. Kitap Fuarı´na Çukurova Belediyesi de katılacak. Çocuklara ve gençlere kitap hediye ederek, Adanalı yazarlarla okurları buluşturacak olan Çukurova Belediyesi, kültür sanat etkinliklerinin yer aldığı bir broşürü de vatandaşlara dağıtacak.
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-8 - ALTIN PLAKLI BESTEKÂR KAZIM SANRI
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-8 - ALTIN PLAKLI BESTEKÂR KAZIM SANRI
Altın plaklı Kazım Sanrı; Zeki Müren Müzeyyen Senar´dan, Nuri Sesigüzel, Muzaffer Akgün´e kadar, döneminin 33 ses sanatçısı tarafından plağa okunan “Uykuda mısın Sevgili Yârim” ile “Feryat” gibi dillere düşen türkülerinin bestekârı olarak yazan, besteleyen, çalan, yöneten, koro kuran, yarışmalar yapan, sanatçılar yetiştiren çok yönlü bir sanatçı olarak “Çukurova Sesler”in de usta bir saz sanatçısıydı. - Cumali Karataş
Vakıfbank Ortaokulu öğrencilerinden Anadolu ezgileri
Vakıfbank Ortaokulu öğrencilerinden Anadolu ezgileri
Vakıfbank Ortaokulu öğrencileri, ´O Ses Vakıfbank 2017´ yarışmasında yeteneklerini sergiledi. Yöresel kıyafetlerle sahneye çıkan öğrenciler, Anadolu´nun farklı yörelerine ait birbirinden güzel ezgileri seslendirdi.
Ç.Ü. Devlet Konservatuvarı´ndan Geleneksel Yıl Sonu Konseri
Ç.Ü. Devlet Konservatuvarı´ndan Geleneksel Yıl Sonu Konseri
Mithat Özsan Amfisi´nde gerçekleştirilen konsere ÇÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Toğrul Ganioğlu, Müdür Yardımcıları Doç. Ulviyye Güler, Yrd. Doç. Dr Seda Ayvazoğlu öğrenciler ve veliler katıldı.
Büyükşehir´in sanat ve bilim faaliyeti
Büyükşehir´in sanat ve bilim faaliyeti
Peyzaj sanatlarını sıra dışı tasarımlarla zenginleştiren Adana Büyükşehir Belediyesi, Fuzuli Caddesi´ndeki 25 metrelik duvarı üç boyutlu resimlerle donattı. Öte yandan Şehit Mehmet ve Ahmet Oruç Eğitim Merkezi´nde düzenlenen Fen Bilimleri Proje Etkinliği´nde öğrenciler birbirinden ilginç projelerini sergiledi.
YENİ ADANA GAZETESİ TEŞEKKÜR İLANI
YENİ ADANA GAZETESİ TEŞEKKÜR İLANI
TÜRKİYENİN KÜLTÜR MİRASI
Ç.Ü.´de opera ve klasik  müzik konseri
Ç.Ü.´de opera ve klasik müzik konseri
ÇÜ Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Şan Ana Sanat Dalı öğrencileri, opera ve klasik müzikseverlere unutamayacakları bir sanat gecesi yaşatacak.
Tarihi konakta deyişler ve semahlar
Tarihi konakta deyişler ve semahlar
Adana Büyükşehir Belediyesi Ramazanaoğlu Konağı Resitalleri´nde Halil Yıldırım Deyişler ve Semahlar Konseri ilgi gördü.
Tarsus´ta yeni bir kazı çalışması
Tarsus´ta yeni bir kazı çalışması
Mersin´in Tarsus ilçesinde Fatih Mahallesinde yapılan sondaj kazısı sırasında Roma dönemine ait yapı taşları ve mezarlar bulundu.
ÇUKUROVA 11. KİTAP FUARI 6 OCAK´TA AÇILIYOR
ÇUKUROVA 11. KİTAP FUARI 6 OCAK´TA AÇILIYOR
TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle, ÇUFAŞ Çukurova Fuarcılık A.Ş., Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi destekleriyle düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı, on birinci kez 6-14 Ocak 2018 tarihleri arasında TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi´nde kapılarını açacak
Tiyatroda, Direklerarası Seyirci Ödülleri sahiplerini buldu
Tiyatroda, Direklerarası Seyirci Ödülleri sahiplerini buldu
Direklerarası Seyircileri´nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2016-2017 Tiyatro Sezonunda Adana, Gaziantep ve Mersin´de sahnelenen oyunları seyrederek; Performans, Tasarım ve Yapımlar kategorilerinde değerlendirdi. Halk Jürisi oyunlar, oyuncular ve tiyatrolar arasından ödüle layık bulduklarını belirledi.
Ramazanoğlu Konağı´nda iki solistten musiki ziyafeti
Ramazanoğlu Konağı´nda iki solistten musiki ziyafeti
Adana Büyükşehir Belediyesi, kentin simgelerinden 500 yıllık Ramazanoğlu Konağı´nda resitaller dizisini İki Solistten Şarkılar konseriyle sürdürdü
EKONOMİYE BAKIŞ
BAŞYAZI VE GÜNÜN YORUMU Çetin Remzi YÜREGİR
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
Nurettin ÇELMEOĞLU - BİRAZ GÜL BİRAZ DİKEN
‘KANUN, KANUN´ DEYİP KANUNU TEPELEDİLER
Vahit ŞAHİN
Vahit ŞAHİN
ADANALIYIK ALLAH´IN ADAMIYIK
Cumali KARATAŞ
Cumali KARATAŞ
“ÇUKUROVA´DAN SESLER”-9 - BURHAN PAKER´LE ADANA RADYOSU…
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
Yılmaz AYDOĞAN / BÖYLE GİTMEZ!
TELEFONA ÇIKMAYAN İLÇE MÜDÜRÜ
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
Zeynep Kural-İNCE DOKUNUŞLAR
BİR TÜRK SUBAYININ KORE GÜNLÜĞÜ
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
Ali MARALCAN- EMEKLİ KURMAY ALBAY
ULU ÖNDER ATATÜRK´ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 79. YILDÖNÜMÜNDE ATAMIZI ÖZLEMLE ANIYOR VE ARIYORUZ.
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
Hasan GÜNEŞ- İLK ADIM
EĞİTİM ÖRGÜTLERİNDE ÇATIŞMA
Ahmet ERDOĞDU
Ahmet ERDOĞDU
21.12.2015 DEN 23.11.2016 YAZI VE RÖPORTAJLAR-5
KONUK YAZAR
KONUK YAZAR
YENİ ADANA GAZETESİ VE BASIN BAYRAMI..
Ahmet DUMAN
Ahmet DUMAN
Kitap Fuarlarındaki Kalabalıklar Ne Anlatıyor?
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
Mustafa Gazalcı -"Öğretmenin Not Defterinden"
YENİ ADANA GAZETESİNİN 100. YAŞ KUTLAMASI
M. Ziya YERGÖK
M. Ziya YERGÖK
SAHADAN GÖZLEMLER: HAYIR YÖNÜNDE
Cezmi DOĞANER
Cezmi DOĞANER
DARÜLFÜN´A GERİ DÖNÜŞ
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
Prof. Dr. Mehmet TOMANBAY
İSTİKLAL SAVAŞINDA ADANA´NIN YURTSEVER KAHRAMANLARI
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
Prof. Dr. Özer OZANKAYA
EMILE DURKHEIM´IN 100 YILDIR BALTALANAN HİZMETİ: GERÇEK TOPLUMBİLİM!
Zekai BULUÇ
Zekai BULUÇ
I HAVE A DREAM (*)
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ,
Adana´da Et-Eşek Eti Yedirtenlere Karşı Çıkan Öğrencilerimizin Haklı Çıkması ve Onara Zamanında Sahip Çıkamamamız
OKUR KÖŞESİ
OKUR KÖŞESİ
BAYRAM MI GELMİŞ?
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
Can UĞURATEŞ-Sırası Geldikçe
AFRİN ÜZERİNDEN
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
Orhan ÖZDEMİR -OBRUK
KENDİ KÜLTÜRÜNDEN KORKMAK
Celal Topkan
Celal Topkan
TÜRKİYE´NİN GELDİĞİ NOKTA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DURUM DEĞİLDİR
Av.Cemil DENLİ
Av.Cemil DENLİ
VAHİDEDDİN´İN İHANETİ
Saniye Akay Demirel
Saniye Akay Demirel
´Beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın Denizler ortasında bak yelkensiz bıraktın.´
İlhan ALPER
İlhan ALPER
BİR ZAMANLAR MÜZİK VE BURHAN PAKER
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Mahmut TEBERİK- AYRAÇ
Ortadoğuya Bulaşmayın!
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
Cihat OVALI-SPOR YORUM-PANORAMA
İLK YARININ SON HAFTASI MUTLU BİTTİ
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
Ahmet DOKUZOĞLU-NE DEMİŞTİK?
KİTAP´IN HİKAYESİ AL SEVGİNİ -1
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
TURUNCU ADAM - Mahmut REYHANİOĞLU
DR.ERCAN ATALAY VE ASKF
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
Süreyya KÖLE - YANSIMALAR
ÜZÜNTÜYE CEZA
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
Tufan ALPAT-EMEKLİ HAKİM
BASIN DÜNYASI
Hüseyin ÖZBEK
Hüseyin ÖZBEK
MANDADAN EVVEL İSTİKLAL
Ahmet YAHŞİ
Ahmet YAHŞİ
HER MAÇ BÖYLE OLMALI
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Düşler Düşünceler-Tekgül Arı
Okur Hareketi
Birgül Ayman GÜLER
Birgül Ayman GÜLER
AKP´NİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KOMİSYONDA ELE ALINIRKEN, “REJİM DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR” ELEŞTİRİLERİ SÜRÜYOR
TANSEL ÇÖLAŞAN
TANSEL ÇÖLAŞAN
Sevgili dostlar merhaba,
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
GÖKTEN GELEN-BASRİ GÖK
ACİL ÇÖZÜLMESİ GEREKEN SORUN
AZ ve  ÖZ A.AKDAMAR
AZ ve ÖZ A.AKDAMAR
BİRİ ANLATSA!...
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
AHMET KAYTANCI-GÖKÇEBEL
ZELİHA VE ÇOCUKLARI
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Bugün
8 °C
Perşembe
5 °C
Cuma
2 °C
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÜÇ NOKTA SATIRBAŞI

/resimler/2016-2/23/1416139429844.jpg

ADANA`DA NÖBETÇİ ECZANELER

/resimler/2015-5/28/1255038362873.jpg

ADANA İLİ ÖNEMLİ TELEFONLAR

/resimler/2016-3/22/1515302901917.jpg

HAFTANIN PANAROMASI

/resimler/2017-12/27/1318540403036.jpg