Salih KOÇ


TARİHTE AĞUSTOS AYI

‘’Yarısı yaz, yarısı kış’’ olarak bilinen ağustos ayı aslında bir dönüşüm ayıdır. Yakın tarihimize baktığımızda ‘’ağustos’’ özellikle Türkün var olma mücadelesinin verildiği kritik zaman dilimlerinden birisidir.


 

‘’Yarısı yaz, yarısı kış’’ olarak bilinen ağustos ayı aslında bir dönüşüm ayıdır. Yakın tarihimize baktığımızda ‘’ağustos’’ özellikle Türkün var olma mücadelesinin verildiği kritik zaman dilimlerinden birisidir. İşgalci Yunan Ordusunun Polatlı yakınlarına kadar ilerlediği günlerde, top sesleri Ankara’dan duyulur olmuştu. 1922 Ağustos’unda Başkomutan Mustafa Kemal’in Kocatepe’den Afyon Ovası’na doğru bir kartal gibi bakışı, silah arkadaşları ile son istişareleri de yaparak Büyük Taarruz emrinin verildiği aydır ağustos.

Ağustos ayı yarısı yaz, yarısı kış olarak belleğimizde yer etse de bizim için ‘’ağustos’’ hep aydınlık, sonu zaferle bitmiş, Anadolu’yu yurt edinme, bir var olma mücadelesinin sonunda Zafer Bayramlarının da kutlandığı bir aydır.

Çanakkale Boğazı’ndan 1915 yılında savaşarak geçemeyen işgalciler, Mondros Mütarekesi’nin bağlayıcı hükümlerinden yararlanarak ellerini kollarını sallayarak İstanbul’u işgal etmişlerdi. Sarayın kendi derdine düşmesi, Damat Ferit gibi hükümet yetkililerinin işgalcilere hizmet eder hale gelmesi karşısında, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun’a çıkmalarıyla Anadolu hareketi başlamış ve 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanmıştır.

Türklerin Anadolu’ya girdikleri, kendilerine yurt edindikleri zaman dilimi de yine bir ağustos ayına rastlar. (26 Ağustos-1071) Bu tarih bir tesadüf müdür? Yoksa Başkomutan Mustafa Kemal 26 Ağustos’u özellikle mi seçmiştir bilemiyorum. Ama bu konudaki bütün cehaletime rağmen bu tarihin özellikle seçilmiş olduğuna dair güçlü bir his taşımaktayım.

On beşi yaz, devamı kış diye de adlandırılan ağustos ayının bizleri hep zaferlere, aydınlık günlere taşıması dileklerimle…

Zafer Bayramımız (şimdiden) Kutlu Olsun…YAZARLAR

 • Salı 10 ° / 3.7 ° Bulutlar
 • Çarşamba 7.5 ° / -0.3 ° kırık bulutlar
 • Perşembe 7.1 ° / 0.4 ° Bulutlar
 • BIST 100

  2.086%0,62
 • DOLAR

  13,4367% -0,01
 • EURO

  15,3488% 0,10
 • GRAM ALTIN

  786,10% -0,45
 • Ç. ALTIN

  1297,065% -0,45